Start › Dalarnas län › Falun
Perssons Transport & Maskin AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | −2 | 8 | 0 | −9 | −25 | 0 | −6 | 60 | 518 | 169 |
| Nettoomsättning | 0 | 13 | – | – | – | – | 0 | 60 | 518 | 169 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −2 | −4 | 0 | −9 | −25 | 0 | −6 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 36 | 90 | 35 | 46 | 52 | 46 | 137 | 142 | 427 | 155 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 38 | 5 | 2 | 13 | 12 | 30 | 25 | 273 | 73 |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | 0 | 4 | 29 | 33 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 28 | 9 | 25 | 19 | 14 | 84 | 54 | 104 | 63 |
| Personalkostnader | 0 | 4 | 1 | – | – | – | 0 | 14 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 17 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −38 | −81 | −35 | −56 | −77 | −45 | −143 | −82 | 91 | 15 |
| Finansiella poster | −13 | −11 | −21 | −41 | −17 | −27 | −26 | −26 | −21 | −24 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 11 | 21 | 41 | 17 | 27 | 26 | 26 | 21 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | −92 | −55 | −96 | −94 | −72 | −169 | −108 | 70 | −9 |
| Resultat före skatt | −51 | −92 | −55 | −96 | −94 | −72 | −169 | −108 | 70 | −9 |
| Årets resultat | −51 | −92 | −55 | −96 | −94 | −72 | −169 | −108 | 70 | −9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 160 | 183 | 204 | 249 | 280 | 324 | 438 | 531 | 593 | 439 |
| Anläggningstillgångar | 22 | 42 | 61 | 81 | 100 | 120 | 139 | 159 | 178 | 101 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 42 | 61 | 81 | 100 | 120 | 139 | 159 | 178 | 101 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | 42 | 61 | 81 | 100 | 120 | 139 | 159 | 178 | 101 |
| Omsättningstillgångar | 138 | 141 | 143 | 168 | 180 | 204 | 299 | 373 | 415 | 338 |
| Varulager m.m. | 78 | 80 | 84 | 84 | 94 | 119 | 119 | 125 | 150 | 150 |
| Råvaror och förnödenheter | 78 | 80 | 84 | 84 | 94 | 119 | 119 | 125 | 150 | 150 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 58 | 58 | 84 | 86 | 85 | 180 | 247 | 265 | 177 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 93 | 160 | 173 | 135 |
| Övriga fordringar | 57 | 58 | 58 | 84 | 86 | 85 | 87 | 88 | 92 | 42 |
| Kassa och bank | 4 | 4 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 160 | 183 | 204 | 249 | 280 | 324 | 438 | 531 | 593 | 439 |
| Eget kapital | −875 | −824 | −732 | −676 | −580 | −486 | −413 | −244 | −136 | −206 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −975 | −924 | −832 | −776 | −680 | −586 | −513 | −344 | −236 | −306 |
| Balanserat resultat | −924 | −832 | −776 | −680 | −586 | −513 | −344 | −236 | −306 | −297 |
| Årets resultat | −51 | −92 | −55 | −96 | −94 | −72 | −169 | −108 | 70 | −9 |
| Långfristiga skulder | 1 029 | 977 | 929 | 911 | 852 | 809 | 679 | 581 | 525 | 472 |
| Checkräkningskredit | 86 | 97 | 25 | 394 | 393 | 389 | 388 | 392 | 404 | 396 |
| Övriga skulder | 943 | 881 | 904 | 517 | 460 | 420 | 291 | 189 | 122 | 75 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 30 | 7 | 15 | 8 | 1 | 172 | 194 | 204 | 173 |
| Leverantörsskulder | 6 | 30 | 7 | 15 | 8 | 1 | 170 | 194 | 196 | 158 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 8 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −680 | −586 | −513 | −344 | −236 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets aktiekapital är förbrukat och verksamheten bedrivs under privat ansvar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget drivs under personligt ansvar då aktiekapitalet är förbrukat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga uteblivna arbeten för verksamhetsgrenen lastbilstransporter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 273 | 273 | 273 | 273 | 273 | 273 | 273 | 273 | 273 | 179 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | – | 95 | 100 |
| Ackumulerade avskrivningar | 251 | 231 | 212 | 192 | 173 | 154 | 134 | 115 | 95 | 78 |
| Årets avskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 17 | 17 |
Om bolaget
- Adress
- LÅNGTÄKT 37, 791 96 FALUN
- Registrerat
- 2012-01-02
- Bransch
- Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning och service av släpvagnar, hästtransporter och hästlastbilar samt därmed förenlig verksamhet, kompetensutveckling, familjehem samt därmed förenlig verksamhet, lastbilstransporter, transportentreprenader & markarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 828-0877
- Trailergrossisten Sverige AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades 2012-01-02 och bedriver försäljning och service av släpvagnar, hästtransporter och hästlastbilar samt därmed förenlig verksamhet, kompetensutveckling, familjehem samt därmed förenlig verksamhet, lastbilstransporter, transportentreprenader & markarbeten samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Dalarnas län.
Väsentliga händelser
Några väsentliga händelser har ej skett under verksamhetsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.