Start › Västmanlands län › Västerås
Infinidim AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 | 15 | 12 | 9 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 15 | 12 | 9 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −18 | −15 | −12 | −9 | −1 | −1 | −1 | −1 |
| Finansiella poster | 213 | 97 | 903 | 1 711 | 901 | 0 | 144 | 135 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 823 | 1 708 | – | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 341 | 16 | – | – | 901 | – | 144 | 135 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 42 | 80 | 80 | 4 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 170 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 195 | 82 | 891 | 1 702 | 901 | −1 | 144 | 135 |
| Resultat före skatt | 195 | 82 | 891 | 1 702 | 901 | −1 | 144 | 135 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 14 | 14 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 190 | 68 | 878 | 1 702 | 901 | −1 | 144 | 135 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 286 | 3 315 | 3 438 | 3 146 | 1 410 | 710 | 710 | 737 |
| Anläggningstillgångar | 1 118 | 1 167 | 309 | 104 | 896 | 245 | 245 | 245 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 118 | 1 167 | 309 | 104 | 896 | 245 | 245 | 245 |
| Andelar i intresseföretag | 206 | 206 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 | 4 | 4 | 4 | 896 | 245 | 245 | 245 |
| Andra långfristiga fordringar | 908 | 957 | 305 | 100 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 168 | 2 147 | 3 128 | 3 042 | 515 | 464 | 465 | 491 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 164 | 2 147 | 3 128 | 3 042 | 515 | 464 | 465 | 491 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 286 | 3 315 | 3 438 | 3 146 | 1 410 | 710 | 710 | 737 |
| Eget kapital | 3 259 | 3 279 | 3 416 | 3 113 | 1 410 | 710 | 710 | 737 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 209 | 3 229 | 3 366 | 3 063 | 1 360 | 660 | 660 | 687 |
| Balanserat resultat | 3 019 | 3 161 | 2 488 | 1 360 | 460 | 660 | 517 | 552 |
| Årets resultat | 190 | 68 | 878 | 1 702 | 901 | −1 | 144 | 135 |
| Kortfristiga skulder | 27 | 36 | 22 | 34 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 27 | 14 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 9 | 8 | 9 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 290 | 210 | 205 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 360 | 660 | 660 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 206 | 206 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 206 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 077 | 957 | 305 | 100 | 0 |
| Årets inköp | 292 | 652 | 205 | 100 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 171 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 170 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 170 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-04-01 | 2021-03-31 | 2020-04-01 | 2020-03-31 | 2019-04-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 | 4 | 4 | 4 | 896 | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 1 183 | – | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 1 427 | 533 | – | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 535 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PRÄSTKRAGEGATAN 2 A, 722 27 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2011-12-22
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier, bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling, teknik och IT, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är att äga och förvalta aktier samt bedriva konsultverksamhet inom design, marknadskommunikation och IT. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.