Start › Uppsala län › Uppsala
Q-surg AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 699 | 2 808 | 5 207 | 4 059 | 1 209 | 1 489 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 641 | 2 808 | 5 207 | 3 885 | 1 305 | 1 489 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 58 | – | 0 | 174 | −95 | 0 |
| Rörelsekostnader | 186 | 221 | 126 | 623 | 3 442 | 4 788 | 3 322 | 1 137 | 1 248 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 13 | 1 783 | 2 489 | 1 178 | 3 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 25 | 24 | 361 | 28 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 108 | 221 | 126 | 550 | 1 070 | 1 547 | 887 | 331 | 458 |
| Personalkostnader | 64 | – | 0 | 60 | 564 | 727 | 896 | 774 | 789 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −186 | −221 | −126 | 76 | −635 | 418 | 737 | 73 | 241 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 0 | 0 | −2 | −2 | 0 | −25 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | −24 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −188 | −221 | −126 | 76 | −636 | 417 | 737 | 47 | 240 |
| Resultat före skatt | −188 | −221 | −126 | 76 | −636 | 417 | 737 | 47 | 240 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | −7 | 0 | 90 | 159 | 17 | 57 |
| Årets resultat | −188 | −221 | −126 | 82 | −636 | 326 | 578 | 31 | 183 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 68 | 193 | 425 | 553 | 434 | 1 042 | 1 063 | 404 | 747 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 32 | – | 0 | 40 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 32 | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | – | 0 | 32 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – | 0 | 40 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – | 0 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 18 | 143 | 375 | 503 | 434 | 1 011 | 1 063 | 404 | 707 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 89 | 170 | 232 | 274 | 543 | 666 | 320 | 292 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 305 | 235 | 126 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 95 |
| Övriga fordringar | 10 | 32 | 34 | 45 | 274 | 211 | 150 | 2 | 28 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 57 | 136 | 187 | 0 | 332 | 211 | 84 | 43 |
| Kassa och bank | 8 | 54 | 205 | 271 | 159 | 467 | 397 | 84 | 415 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 68 | 193 | 425 | 553 | 434 | 1 042 | 1 063 | 404 | 747 |
| Eget kapital | 51 | 57 | 279 | 405 | 322 | 959 | 632 | 195 | 346 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 | 7 | 229 | 355 | 272 | 909 | 582 | 145 | 296 |
| Balanserat resultat | 188 | 229 | 355 | 272 | 909 | 582 | 5 | 114 | 113 |
| Årets resultat | −188 | −221 | −126 | 82 | −636 | 326 | 578 | 31 | 183 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 136 | 146 | 148 | 112 | 84 | 431 | 209 | 401 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 36 | 36 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | – | 0 | 92 | 0 | 195 | 19 | 32 |
| Skatteskulder | – | – | 12 | 12 | 0 | 16 | 43 | −58 | 50 |
| Övriga skulder | 18 | 133 | 135 | 136 | 10 | 31 | 158 | 238 | 309 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 8 | – | 0 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | 140 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 355 | 272 | 909 | 582 | 145 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 181 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% gentemot förra året till följd av att bolaget minskat sin verksamhet väsentligt under det gångna året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% gentemot tidigare år till följd av att bolaget minskat sin verksamhet väsentligt under det gångna året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2020 har intäkterna ökat kraftigt jämtemot tidigare år på grund av ett fortsatt ökat samarbete med företagets partner på Cypern.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2019 har intäkterna ökat kraftigt jämtemot tidigare år på grund av ett ökat samarbete med företagets partner på Cypern.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 40 | 40 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 40 | – | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2020-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 |
| Årets inköp | 32 |
Om bolaget
- Adress
- SYSSLOMANSGATAN 41 D, 752 27 UPPSALA
- Registrerat
- 2011-12-21
- Bransch
- Bioteknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva bioteknisk forskning och utveckling, plastikkirurgi samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 824-5565
- Q-SURG AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-25
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bioteknisk forskning och utveckling samt plastikkirurgi. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 239 kB | Öppna |
| 2024 | 239 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 240 kB | Öppna |
| 2020 | 240 kB | Öppna |
| 2019 | 239 kB | Öppna |
| 2018 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Aldela Medical
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Aldela Medical; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556968-6701; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala