Start › Stockholms län › Tumba
Challma Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 127 | 172 | 244 | −50 |
| Övriga externa kostnader | 125 | 170 | 234 | −112 |
| Personalkostnader | 2 | 3 | 10 | 62 |
| Rörelseresultat | −127 | −172 | −244 | 50 |
| Finansiella poster | 100 | 35 | −858 | 930 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −192 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 2 751 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 121 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −100 | −33 | 860 | 1 749 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | −138 | −1 102 | 980 |
| Resultat före skatt | −27 | −138 | −1 102 | 980 |
| Årets resultat | −27 | −138 | −1 102 | 980 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 090 | 7 165 | 7 276 | 8 528 |
| Anläggningstillgångar | 602 | 602 | 602 | 602 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 602 | 602 | 602 | 602 |
| Andelar i koncernföretag | 602 | 602 | 602 | 602 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 488 | 6 563 | 6 674 | 7 926 |
| Kortfristiga fordringar | 5 706 | 5 870 | 6 049 | 6 221 |
| Övriga fordringar | 5 564 | 5 731 | 5 909 | 6 090 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 142 | 139 | 140 | 131 |
| Kortfristiga placeringar | 756 | 657 | 623 | 1 483 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 756 | 657 | 623 | 1 483 |
| Kassa och bank | 26 | 36 | 2 | 222 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 090 | 7 165 | 7 276 | 8 528 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 51 | 1 030 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | 1 | 980 |
| Balanserat resultat | 27 | 1 | 1 103 | 0 |
| Årets resultat | −27 | −138 | −1 102 | 980 |
| Långfristiga skulder | 7 025 | 4 917 | 5 017 | 5 017 |
| Skulder till koncernföretag | 1 261 | 1 311 | 1 411 | 1 411 |
| Övriga skulder | 5 764 | 3 606 | 3 606 | 3 606 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 2 197 | 2 208 | 2 481 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 2 159 | 2 159 | 2 159 |
| Leverantörsskulder | 1 | 26 | 34 | 251 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 45 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 15 | 26 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 27 | 137 | 1 015 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 892 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 249 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 249 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 2 142 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 242 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 298 | 1 298 | 1 298 | 1 298 | 1 298 |
Om bolaget
- Adress
- RÅDJURSVÄGEN 135, 147 34 TUMBA
- Registrerat
- 2011-12-20
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva investering och konsultverksamhet inom marknadsföring och företagsutveckling, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 166-4457
- Challma Holding AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Tumba
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är moderföretag till Linde Kulhan AB 556735-5838. Företaget har sitt säte i Tumba .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Verksamheten har inte haft några intäkter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Linde Kulhan AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är moderföretag till Linde Kulhan AB 556735-5838. Företaget har sitt säte i Tumba .
-
Linde Kulhan AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är moderföretag till Linde Kulhan AB 556735-5838. Företaget har sitt säte i Tumba .
-
Linde Kulhan AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är moderföretag till Linde Kulhan AB 556735-5838. Företaget har sitt säte i Tumba .