Start › Stockholms län › Stockholm
Renovera NU Stockholm AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 31 329 | 15 089 | 19 334 | 40 690 | 42 929 | 30 966 | 20 492 |
| Nettoomsättning | 31 137 | 14 944 | 19 147 | 40 346 | 42 350 | 31 302 | 20 671 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | 28 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 193 | 144 | 186 | 345 | 552 | −336 | −180 |
| Rörelsekostnader | 26 097 | 20 076 | 19 137 | 38 209 | 39 644 | 27 591 | 19 019 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 503 | 2 425 | 2 757 | 5 346 | 4 257 | 3 496 | 2 378 |
| Handelsvaror | 13 886 | 8 667 | 10 620 | 23 048 | 22 984 | 16 949 | 12 501 |
| Övriga externa kostnader | 2 343 | 3 726 | 2 418 | 3 763 | 5 097 | 2 000 | 2 787 |
| Personalkostnader | 5 359 | 5 253 | 3 341 | 6 046 | 7 271 | 5 071 | 1 289 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 1 | 6 | 33 | 74 | 65 |
| Rörelseresultat | 5 233 | −4 988 | 197 | 2 481 | 3 286 | 3 375 | 1 472 |
| Finansiella poster | 5 | 35 | −98 | 92 | −6 | −4 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 63 | 51 | 96 | – | 0 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 28 | 148 | 5 | 6 | 4 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 238 | −4 953 | 99 | 2 573 | 3 280 | 3 371 | 1 474 |
| Bokslutsdispositioner | −1 060 | 700 | 400 | 0 | 31 | −55 | −40 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −360 | 200 | 400 | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 31 | 9 | −40 |
| Lämnade koncernbidrag | 700 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 4 178 | −4 253 | 499 | 2 573 | 3 311 | 3 315 | 1 434 |
| Skatt på årets resultat | 298 | 461 | 145 | 535 | 691 | 613 | 500 |
| Årets resultat | 3 880 | −3 792 | 355 | 2 038 | 2 620 | 2 702 | 934 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 716 | 4 852 | 7 916 | 8 837 | 14 264 | 14 008 | 15 552 |
| Anläggningstillgångar | 31 | 37 | 43 | 40 | 46 | 200 | 275 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 24 | 30 | 0 | 6 | 149 | 224 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 17 | 24 | 30 | 0 | 6 | 149 | 224 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 | 14 | 14 | 40 | 40 | 51 | 51 |
| Andra långfristiga fordringar | 14 | 14 | 14 | 40 | 40 | 51 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 11 685 | 4 814 | 7 872 | 8 797 | 14 219 | 13 808 | 15 277 |
| Varulager m.m. | 19 | 19 | 28 | 26 | 42 | 16 | 16 |
| Råvaror och förnödenheter | 19 | 19 | 28 | 26 | 42 | 16 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 6 282 | 2 410 | 6 097 | 2 960 | 10 269 | 9 356 | 11 591 |
| Kundfordringar | 3 970 | 219 | 446 | 607 | 5 477 | 1 428 | 8 538 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 488 | 750 | 1 367 | 3 200 | 4 247 | 2 058 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 1 637 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 276 | 832 | 3 011 | 239 | 283 | 581 | 823 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 398 | 872 | 1 890 | 747 | 1 309 | 3 100 | 172 |
| Kassa och bank | 5 383 | 2 385 | 1 747 | 5 811 | 3 907 | 4 436 | 3 670 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 716 | 4 852 | 7 916 | 8 837 | 14 264 | 14 008 | 15 552 |
| Eget kapital | 4 549 | 669 | 4 461 | 6 106 | 8 568 | 8 949 | 6 247 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 499 | 619 | 4 411 | 6 056 | 8 518 | 8 899 | 6 197 |
| Balanserat resultat | 619 | 4 411 | 4 056 | 4 018 | 5 899 | 6 197 | 5 263 |
| Årets resultat | 3 880 | −3 792 | 355 | 2 038 | 2 620 | 2 702 | 934 |
| Obeskattade reserver | 360 | 0 | 200 | 600 | 600 | 631 | 640 |
| Periodiseringsfonder | 360 | 0 | 200 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 31 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 6 807 | 4 182 | 3 255 | 2 131 | 5 096 | 4 428 | 8 665 |
| Leverantörsskulder | 1 161 | 913 | 1 340 | 899 | 1 814 | 974 | 5 695 |
| Skulder till koncernföretag | 2 818 | 2 118 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 248 | – | 0 | 222 | 864 | 1 026 | 568 |
| Övriga skulder | 1 471 | 621 | 1 270 | 592 | 1 891 | 1 357 | 1 507 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 110 | 531 | 645 | 418 | 527 | 1 072 | 895 |
| Företagsinteckningar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 2 000 | 4 500 | 3 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 6 056 | 8 518 | 8 899 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Renovera NU Stockholm AB för räkenskapsåret 2025-04-01 - 2026-03-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Renovera NU Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 mars 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Renovera NU Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Renovera NU Stockholm AB för räkenskapsåret 2024-04-01 - 2025-03-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Renovera NU Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 mars 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Renovera NU Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har en pågående tvist med Skatteverket och gör bedömningen att man kommer vinna framgång till fullo i Kammarrätten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Renovera NU Sverige AB för räkenskapsåret 2023-04-01—2024-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Renovera NU Sverige ABs finansiella ställning per den 31 mars 2024 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Renovera NU Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Renovera NU Stockholm AB för räkenskapsåret 2022-04-01—2023-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Renovera NU Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 mars 2023 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Renovera NU Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Renovera NU Stockholm AB för räkenskapsåret 2021-04-01—2022-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Renovera NU Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 mars 2022 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Renovera NU Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Renovera NU Stockholm AB för räkenskapsåret 2020-04-01—2021-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Renovera NU Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 mars 2021 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Renovera NU Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-04-01 | 2023-03-31 | 2022-04-01 | 2022-03-31 | 2021-04-01 | 2021-03-31 | 2020-04-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 250 | 250 | 250 | 219 | 219 | 219 | 219 | 397 | 397 | 397 |
| Årets inköp | – | 0 | 31 | – | 0 | – | 254 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | – | 433 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 233 | 226 | 220 | 219 | 219 | 213 | 213 | 248 | 248 | 174 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 1 | – | 6 | – | 33 | – | 74 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | – | 68 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 30032, 104 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-12-20
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall bestå av renovering och bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5014-4419
- Renovera Nu Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-09
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-03
- Annonser totalt
- 13
- Aktiva nu
- 1
- Första annonsen
- 2022-01-19
- Senaste annonsen
- 2026-10-23
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Annonser | 6 | 2 | 1 | 1 | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-05-15
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver bygg- och renoveringsverksamhet.
Väsentliga händelser
Bolagets omsättning har under året ökat och visar upp en god lönsamhet. Ökningen är ett resultat av ledningens arbete med lönsamhet, leverans, kvalitet och marknadsbearbetning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 111 kB | Öppna |
| 2025 | 85 kB | Öppna |
| 2024 | 120 kB | Öppna |
| 2023 | 120 kB | Öppna |
| 2022 | 120 kB | Öppna |
| 2021 | 120 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
DEAK Group AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=DEAK Group AB; Organisationsnummer=559044-1746; ForetagetsSate=Stockholm
-
DEAK Group AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=DEAK Group AB; Organisationsnummer=559044-1746; ForetagetsSate=Stockholm