Start › Stockholms län › Solna
espiring AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 466 | 1 599 | 1 443 |
| Nettoomsättning | 1 466 | 1 516 | 1 443 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 84 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 088 | 321 | 1 009 |
| Övriga externa kostnader | 190 | 169 | 125 |
| Personalkostnader | 898 | 152 | 884 |
| Rörelseresultat | 378 | 1 279 | 434 |
| Finansiella poster | 0 | 63 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 63 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 378 | 1 342 | 434 |
| Resultat före skatt | 378 | 1 342 | 434 |
| Skatt på årets resultat | 113 | 157 | 131 |
| Årets resultat | 264 | 1 185 | 303 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 145 | 2 160 | 1 838 |
| Anläggningstillgångar | 1 226 | 1 125 | 560 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 226 | 1 125 | 560 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 226 | 1 125 | 560 |
| Omsättningstillgångar | 919 | 1 036 | 1 278 |
| Kortfristiga fordringar | 339 | 284 | 307 |
| Kundfordringar | 178 | 169 | 178 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 104 | 98 | 128 |
| Övriga fordringar | 40 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | 17 | 0 |
| Kassa och bank | 580 | 752 | 972 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 145 | 2 160 | 1 838 |
| Eget kapital | 1 050 | 1 235 | 353 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 000 | 1 185 | 303 |
| Balanserat resultat | 735 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 264 | 1 185 | 303 |
| Avsättningar | 261 | 112 | 696 |
| Kortfristiga skulder | 834 | 813 | 789 |
| Leverantörsskulder | 8 | 9 | 11 |
| Skatteskulder | 21 | 75 | 35 |
| Övriga skulder | 121 | 58 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 684 | 672 | 672 |
| Ställda säkerheter | 210 | 90 | 560 |
| Eventualförpliktelser | 123 | 71 | 145 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 260 | 450 | – |
| Medel att disponera | 1 000 | 1 185 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 226 | 1 125 | 560 | 440 |
Om bolaget
- Adress
- FÖRRÅDSGATAN 20, 169 39 SOLNA
- Registrerat
- 2011-12-20
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva generell IT-konsultverksamhet, produktutveckling och försäljning av mjukvara, agera som leverantör av kompletta systemlösningar och drift av dessa, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 755-3936
- ESPIRING AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-03-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Espiring har till syfte att hjälpa företag effektivisera sin IT-utveckling främst genom automatisering och processer. Verksamheten har under räkenskapsåret uteslutande bedrivits i form av konsulttjänster. Konsulttjänster kommer även framöver att vara den huvudsakliga verksamheten. För att utveckla bolaget kommer dock mer tid läggas på produktidéer och samarbete med leverantörer av mjukvara. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.