Start › Stockholms län › Stockholm
Kakelkompaniet Import & Försäljning i Stockholm AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 758 | 3 979 | 5 604 | 9 564 |
| Nettoomsättning | 3 741 | 3 884 | 5 597 | 9 559 |
| Övriga rörelseintäkter | 17 | 95 | 7 | 4 |
| Rörelsekostnader | 4 282 | 4 614 | 5 554 | 8 382 |
| Handelsvaror | 2 755 | 2 966 | 3 875 | 6 688 |
| Övriga externa kostnader | 1 085 | 986 | 984 | 1 029 |
| Personalkostnader | 423 | 648 | 679 | 588 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 6 | 0 | 68 |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 7 | 16 | 9 |
| Rörelseresultat | −524 | −636 | 51 | 1 181 |
| Finansiella poster | −5 | −52 | −3 | 243 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 408 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 49 | 0 | 161 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 3 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −528 | −687 | 48 | 1 425 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 354 | 0 | −354 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 354 | 0 | −354 |
| Resultat före skatt | −528 | −333 | 48 | 1 070 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 13 | 219 |
| Årets resultat | −528 | −333 | 35 | 851 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 245 | 1 215 | 1 927 | 2 381 |
| Anläggningstillgångar | 327 | 223 | 207 | 135 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 45 | 58 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 45 | 58 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 281 | 164 | 207 | 135 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 281 | 164 | 207 | 135 |
| Omsättningstillgångar | 918 | 992 | 1 720 | 2 246 |
| Varulager m.m. | 409 | 437 | 596 | 357 |
| Råvaror och förnödenheter | 409 | 437 | 596 | 357 |
| Kortfristiga fordringar | 440 | 405 | 597 | 1 192 |
| Kundfordringar | 251 | 122 | 448 | 1 059 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 1 |
| Övriga fordringar | 13 | 6 | 11 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 177 | 277 | 138 | 132 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 49 | 249 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 49 | 249 |
| Kassa och bank | 68 | 150 | 478 | 447 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 245 | 1 215 | 1 927 | 2 381 |
| Eget kapital | 136 | 664 | 997 | 962 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 86 | 614 | 947 | 912 |
| Balanserat resultat | 614 | 947 | 912 | 61 |
| Årets resultat | −528 | −333 | 35 | 851 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 354 | 354 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 354 | 354 |
| Kortfristiga skulder | 1 109 | 551 | 576 | 1 065 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 40 | 55 |
| Leverantörsskulder | 419 | 322 | 344 | 590 |
| Skatteskulder | – | 0 | 52 | 138 |
| Övriga skulder | 680 | 219 | 131 | 277 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 6 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av lågkonjunktur.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av lågkonjunktur och hög inflation.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 350 |
| Ackumulerade avskrivningar | 350 | 350 | 350 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 404 | 404 | 339 | 339 | 339 |
| Årets inköp | – | 65 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 359 | 346 | 339 | 339 | 271 |
| Årets avskrivningar | 13 | 6 | 0 | 68 | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAVÄGEN 58, 114 49 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-12-15
- Bransch
- Partihandel med virke och andra byggmaterial
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att importera och sälja byggmaterial samt sanitetsarmaturer och badrumsinredning, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 837-2773
- Kakelkompaniet Imp & Förs Sthlm AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom försäljning av kvalitetskakel, sanitetutrustning samt konsultationer i samband med design. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.