Start › Stockholms län › Nacka
Trombon Media AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 084 | 1 318 | 849 | 2 371 | 2 007 | 2 545 | 1 467 |
| Nettoomsättning | 1 084 | 1 128 | 849 | 2 319 | 2 007 | 2 471 | 1 461 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 189 | 0 | 52 | 0 | 74 | 7 |
| Rörelsekostnader | 947 | 1 391 | 841 | 2 193 | 2 227 | 1 928 | 1 500 |
| Handelsvaror | 11 | 221 | 69 | 475 | 413 | 128 | 320 |
| Övriga externa kostnader | 458 | 639 | 401 | 988 | 1 118 | 1 074 | 526 |
| Personalkostnader | 472 | 529 | 369 | 730 | 696 | 726 | 654 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 137 | −73 | 8 | 177 | −220 | 617 | −33 |
| Finansiella poster | −7 | −9 | −7 | −2 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 10 | 7 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 130 | −82 | 2 | 175 | −221 | 617 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 104 | −104 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 104 | −104 | 0 |
| Resultat före skatt | 130 | −82 | 2 | 175 | −117 | 513 | −33 |
| Skatt på årets resultat | 21 | 11 | 12 | 35 | 0 | 67 | 0 |
| Årets resultat | 109 | −94 | −10 | 140 | −117 | 446 | −33 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 233 | −3 | −63 | 175 | 279 | 664 | 233 |
| Anläggningstillgångar | 28 | 6 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 6 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 206 | −9 | −63 | 175 | 279 | 664 | 233 |
| Kortfristiga fordringar | 205 | 56 | 62 | 140 | 383 | 535 | 30 |
| Kundfordringar | 66 | 55 | 49 | 134 | 354 | 514 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 14 | 6 | 20 | 1 | 30 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 139 | – | – | 0 | 9 | 20 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | −65 | −125 | 35 | −104 | 129 | 203 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 233 | −3 | −63 | 175 | 279 | 664 | 233 |
| Eget kapital | 29 | −80 | 14 | −6 | 94 | 277 | 144 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −21 | −130 | −36 | −56 | 44 | 227 | 94 |
| Balanserat resultat | −130 | −36 | −26 | −196 | 540 | 94 | 127 |
| Årets resultat | 109 | −94 | −10 | 140 | −117 | 446 | −33 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 104 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 104 | 0 |
| Långfristiga skulder | 89 | – | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 89 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 115 | 77 | −77 | 181 | 186 | 284 | 90 |
| Leverantörsskulder | 8 | 0 | 1 | 1 | 34 | 6 | 0 |
| Skatteskulder | 48 | 39 | 63 | 51 | 67 | 67 | 0 |
| Övriga skulder | 53 | 32 | −147 | 123 | 79 | 205 | 84 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Ställda säkerheter | 150 | – | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 150 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 44 | 227 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 30 | 0 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 240 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 6 | 0 |
| Årets inköp | – | 6 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 |
| Årets inköp | 27 |
| Årets avskrivningar | 5 |
Om bolaget
- Adress
- VERDANDIVÄGEN 1 D, 131 46 NACKA
- Registrerat
- 2011-12-13
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet innefattande att utveckla oc h producera underhållningsformat på egen hand eller i samarbeten samt erbjuda dessa till leverant örer inom TV och andra digitala medier samt producera och äga musikrättigheter. Bedriva konsultverksamhet inom tv och musikproduktion, äga, förvalta och handla med rättigheter samt därmed förenlig verksamhet, utbildning inom navigation och media samt båtcharter och sjötransporter.
Bankgironummer
- 172-7171
- Trombon Media AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet innefattande att utveckla och producera underhållningsformat på egen hand eller i samarbeten samt erbjuda dessa till leverantörer inom TV och andra digitala medier samt producera och äga musikrättigheter. Bedriva konsultverksamhet inom tv och musikproduktion, äga, förvalta och handla med rättigheter samt därmed förenlig verksamhet, utbildning inom navigation och media samt båtcharter och sjötransporter. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.