AppInMed AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 4 | 9 | 10 | 22 | 0 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 9 | 10 | 22 | 0 | 20 |
| Rörelseresultat | −4 | −9 | −10 | −22 | 0 | −20 |
| Finansiella poster | 98 | 863 | −85 | −2 920 | −796 | 3 825 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −725 | −1 805 | – | – | 0 | 4 576 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −824 | −2 668 | 85 | 2 920 | 796 | 750 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 94 | 854 | −94 | −2 942 | −796 | 3 805 |
| Resultat före skatt | 94 | 854 | −94 | −2 942 | −796 | 3 805 |
| Årets resultat | 94 | 854 | −94 | −2 942 | −796 | 3 805 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 474 | 996 | 140 | 232 | 3 152 | 3 948 |
| Anläggningstillgångar | 442 | 550 | 116 | 200 | 3 120 | 3 916 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 442 | 550 | 116 | 200 | 3 120 | 3 916 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 442 | 550 | 116 | 200 | 3 120 | 3 916 |
| Omsättningstillgångar | 32 | 446 | 25 | 32 | 32 | 32 |
| Kassa och bank | 32 | 446 | 25 | 32 | 32 | 32 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 474 | 996 | 140 | 232 | 3 152 | 3 948 |
| Eget kapital | 461 | 907 | 53 | 88 | 3 030 | 3 826 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 411 | 857 | 3 | 38 | 2 980 | 3 776 |
| Balanserat resultat | 317 | 3 | 98 | 2 980 | 3 776 | −29 |
| Årets resultat | 94 | 854 | −94 | −2 942 | −796 | 3 805 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 88 | 87 | 144 | 122 | 122 |
| Leverantörsskulder | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 81 | 79 | 139 | 117 | 117 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 540 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 480 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 38 | 2 980 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 60 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 60 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 60 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 501 | 2 432 | 4 666 | 4 666 | 4 666 | 4 666 | 0 |
| Årets inköp | 345 | 5 | 0 | – | 0 | 4 666 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 276 | 2 239 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 059 | 1 883 | 4 551 | 4 466 | 1 546 | 750 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 85 | 2 920 | 796 | 750 | – |
Om bolaget
- Adress
- OTTO LINDBLADS VÄG 4, 224 65 LUND
- Registrerat
- 2011-12-07
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning av medicinska produkter, uppfinnings- och utvecklingsverksamhet av medicinska produkter, undervisning och medicinsk konsultation samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5323-1536
- Appinmed AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-03
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund registrerades år 2011 och bedriver försäljning av medicinska produkter, uppfinnings- och utvecklingsverksamhet av medicinska produkter, undervisning och medicinsk konsultation samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.