Start › Västerbottens län › Skellefteå
Industri & Svets i Skellefteå AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 | 49 | 297 | 249 | 66 | 371 | 143 | 1 396 | 955 |
| Nettoomsättning | 7 | 49 | 297 | 249 | 66 | 371 | 143 | 1 396 | 955 |
| Rörelsekostnader | 41 | 67 | 94 | 69 | 113 | 140 | 251 | 1 162 | 801 |
| Handelsvaror | 0 | 1 | – | – | – | 0 | 4 | 17 | 147 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 55 | 65 | 40 | 83 | 78 | 73 | 110 | 173 |
| Personalkostnader | 5 | 4 | 18 | 18 | 19 | 50 | 159 | 1 025 | 466 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 7 | 11 | 11 | 11 | 12 | 13 | 10 | 15 |
| Rörelseresultat | −35 | −18 | 203 | 180 | −47 | 232 | −107 | 235 | 154 |
| Finansiella poster | −1 | −2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −36 | −20 | 204 | 179 | −47 | 231 | −108 | 234 | 154 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 25 | −10 | −40 | 50 | −50 | 94 | −60 | −34 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 25 | 25 | −10 | −40 | 50 | −50 | 94 | −60 | −34 |
| Resultat före skatt | −11 | 5 | 194 | 139 | 3 | 181 | −14 | 174 | 120 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 40 | 28 | 1 | 37 | 0 | 42 | 23 |
| Årets resultat | −11 | 3 | 154 | 111 | 1 | 144 | −14 | 132 | 97 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 73 | 121 | 351 | – | – | 339 | 150 | 564 | 239 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 10 | – | – | 29 | 40 | 14 | 24 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 10 | – | – | 29 | 40 | 14 | 24 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 3 | 10 | 21 | 32 | 29 | 40 | 14 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 73 | 118 | 341 | – | – | 311 | 109 | 550 | 215 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 1 | 45 | – | – | 81 | 15 | 216 | 74 |
| Kundfordringar | – | 0 | 30 | – | – | 73 | 0 | 199 | 9 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Övriga fordringar | 7 | 1 | 15 | – | – | 8 | 15 | 17 | 15 |
| Kassa och bank | 66 | 117 | 296 | – | – | 230 | 94 | 335 | 140 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 73 | 121 | 351 | – | – | 339 | 150 | 564 | 239 |
| Eget kapital | 61 | 71 | 218 | – | – | 228 | 83 | 297 | 165 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 11 | 21 | 168 | 115 | – | 178 | 33 | 247 | 115 |
| Balanserat resultat | 21 | 18 | 15 | 4 | 53 | 33 | 47 | 115 | 78 |
| Årets resultat | −11 | 3 | 154 | 111 | 1 | 144 | −14 | 132 | 36 |
| Obeskattade reserver | 0 | 25 | 50 | – | – | 50 | 0 | 94 | 34 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 25 | 50 | – | – | 50 | 0 | 94 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 25 | 83 | – | – | 62 | 66 | 173 | 40 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | – | – | 7 | 0 | 17 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 12 | 66 | – | – | 38 | 2 | 40 | 10 |
| Övriga skulder | 13 | 13 | 16 | – | – | 16 | 64 | 61 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 1 | 0 | 55 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 150 | 100 | – | 125 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 54 | 178 | – | 247 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad nettoomsättning i år beror på att bolaget har minskat på arbetet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettoomsättning i år beror på att bolaget har tagit på sig mer arbete.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettoomsättning i år beror på att bolaget har tagit på sig mer arbete.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad nettoomsättning mot föregående år beror på att bolaget har tagit på sig mindre arbete.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under andra delen av året tagit på sig mer arbete än förgående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året åtagit sig mer omfattande och resurskrävande jobb vilket medfört att omsättningen ökat relativt föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 127 | 127 | 127 | 127 | 127 | 113 | 113 | 73 | 73 | 73 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 14 | – | 40 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 127 | 124 | 117 | 106 | 95 | 85 | 73 | 59 | 49 | 35 |
| Årets avskrivningar | 3 | 7 | 11 | 11 | 11 | 12 | 13 | 10 | 15 | – |
Om bolaget
- Adress
- PLIGGVÄGEN 26, 931 98 SKELLEFTEÅ
- Registrerat
- 2011-12-01
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är rörsvetsning, balk- konstruktioner samt byggnadssmiden gentemot industri- och byggsektor, reparation av maskiner och maskintillbehör, mekanik inom industri, uthyrning av personal och maskiner inom industri- och byggsektor och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 272-0530
- Industri & Svets i Skellefteå AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skellefteå
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget utför rörsvetsning, balkkonstruktioner samt byggnadssmiden gentemot industri- och byggsektor, reparation av maskiner och maskintillbehör, mekanik inom industri, uthyrning av personal och maskiner inom industri och byggsektor och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Skellefteå .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.