Erdinginvest AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 73 | 18 | 0 | 4 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 73 | 18 | 0 | 3 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 32 | 24 | 23 | 76 | 12 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 24 | 24 | 23 | 76 | 12 | 4 |
| Personalkostnader | 2 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −28 | 41 | −6 | −23 | −72 | −12 | −4 |
| Finansiella poster | 0 | – | – | – | 0 | 2 341 | 251 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 2 341 | 251 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | 41 | −6 | −23 | −72 | 2 330 | 247 |
| Resultat före skatt | −28 | 41 | −6 | −23 | −72 | 2 330 | 247 |
| Årets resultat | −28 | 41 | −6 | −23 | −72 | 2 330 | 247 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 732 | 2 797 | 2 729 | 2 299 | 2 323 | 2 395 | 307 |
| Anläggningstillgångar | 24 | 24 | 38 | 385 | 302 | 50 | 102 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 | 24 | 38 | 385 | 302 | 50 | 102 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 25 | 25 | 25 | 50 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 24 | 24 | 13 | 360 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 277 | 0 | 102 |
| Omsättningstillgångar | 2 708 | 2 772 | 2 692 | 1 915 | 2 021 | 2 345 | 204 |
| Kortfristiga fordringar | 2 649 | 2 649 | 2 661 | 1 878 | 1 961 | 1 | 1 |
| Fordringar hos intresseföretag | 2 649 | 2 649 | 2 661 | 1 878 | 1 961 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 59 | 124 | 31 | 37 | 60 | 2 344 | 204 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 732 | 2 797 | 2 729 | 2 299 | 2 323 | 2 395 | 307 |
| Eget kapital | 2 298 | 2 327 | 2 286 | 2 291 | 2 315 | 2 387 | 307 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 248 | 2 277 | 2 236 | 2 241 | 2 265 | 2 337 | 257 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 277 | 2 236 | 2 241 | 2 265 | 2 337 | 7 | 10 |
| Årets resultat | −28 | 41 | −6 | −23 | −72 | 2 330 | 247 |
| Kortfristiga skulder | 434 | 470 | 444 | 8 | 8 | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 419 | 462 | 436 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 265 | 2 337 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 | 24 | 13 | 360 | 277 |
| Årets inköp | – | – | 13 | – | 38 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 360 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 25 | 25 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 25 | 50 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | 0 | – | 50 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 277 | 0 | 102 | 102 |
| Årets inköp | 277 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 102 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SALLYS GATA 39 LGH 1402, 216 44 LIMHAMN
- Registrerat
- 2011-11-23
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva aktieförvaltning, företagskonsultationer samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 139-2778
- Erdinginvest AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-10
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Klagshamn registrerades år 2011 och bedriver aktieförvaltning, samt företagskonsultationer.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Trulsson Invest AB under bildning
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Trulsson Invest AB under bildning; ForetagetsSate=Klagshamn
-
Trulsson Invest AB under bildning
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Trulsson Invest AB under bildning; ForetagetsSate=Klagshamn
-
Trulsson Invest AB under bildning
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Trulsson Invest AB under bildning; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Klagshamn
-
Erding1 AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Erding1 AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559292-0358; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Klagshamn