Start › Stockholms län › Stockholm
Megabit R&D AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 945 | 2 819 | 1 389 | 972 | 797 | 610 | 430 | 159 |
| Övriga externa kostnader | 148 | 226 | 229 | 216 | 166 | 510 | 327 | 150 |
| Personalkostnader | 776 | 973 | 1 139 | 756 | 630 | 100 | 103 | 9 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 21 | 21 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 599 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −945 | −2 819 | −1 389 | −972 | −797 | −610 | −430 | −159 |
| Finansiella poster | 1 484 | 10 901 | 7 956 | 1 796 | 2 130 | 0 | 792 | −792 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −126 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 655 | 10 910 | 7 956 | 1 797 | 2 131 | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −792 | 792 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 45 | 9 | 0 | 0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 539 | 8 082 | 6 567 | 825 | 1 334 | −610 | 362 | −951 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −1 642 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −1 642 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 539 | 8 082 | 4 925 | 825 | 1 334 | −610 | 362 | −951 |
| Skatt på årets resultat | 129 | 1 677 | 1 015 | 170 | 16 | – | – | – |
| Årets resultat | 410 | 6 405 | 3 910 | 655 | 1 318 | −610 | 362 | −951 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 15 093 | 16 739 | 8 896 | 4 230 | 3 417 | 2 072 | 2 109 | 1 256 |
| Anläggningstillgångar | 13 909 | 10 921 | 6 913 | 3 903 | 1 633 | 1 778 | 1 778 | 986 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 21 | 41 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 21 | 41 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 909 | 10 900 | 6 871 | 3 903 | 1 633 | 1 778 | 1 778 | 986 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 11 814 | 9 900 | 6 871 | 3 903 | 1 633 | 1 778 | 1 778 | 986 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 095 | 1 000 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 184 | 5 818 | 1 983 | 327 | 1 784 | 294 | 331 | 270 |
| Varulager m.m. | 152 | 152 | 152 | 152 | 152 | 152 | 152 | 152 |
| Kortfristiga fordringar | 905 | 4 289 | 1 302 | 13 | 11 | 0 | 33 | 14 |
| Fordringar hos intresseföretag | 765 | 565 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 134 | 3 724 | 1 296 | – | 0 | 0 | 33 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 0 | 6 | 13 | 11 | – | – | – |
| Kassa och bank | 127 | 1 377 | 529 | 162 | 1 621 | 142 | 146 | 105 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 093 | 16 739 | 8 896 | 4 230 | 3 417 | 2 072 | 2 109 | 1 256 |
| Eget kapital | 11 549 | 11 139 | 5 934 | 2 024 | 1 370 | 52 | 432 | 70 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 11 499 | 11 089 | 5 884 | 1 974 | 1 320 | 2 | 382 | 20 |
| Balanserat resultat | 11 089 | 4 684 | 1 974 | 1 320 | 2 | 612 | 20 | 971 |
| Årets resultat | 410 | 6 405 | 3 910 | 655 | 1 318 | −610 | 362 | −951 |
| Obeskattade reserver | 1 642 | 1 642 | 1 642 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 642 | 1 642 | 1 642 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 200 | 1 200 | 0 | 1 900 | 1 935 | 1 963 | 1 540 | 1 186 |
| Övriga skulder | 1 200 | 1 200 | 0 | 1 900 | 1 935 | 1 963 | 1 540 | 1 186 |
| Kortfristiga skulder | 702 | 2 758 | 1 320 | 305 | 112 | 57 | 137 | 0 |
| Skatteskulder | 600 | 2 586 | 1 224 | 185 | 16 | – | – | – |
| Övriga skulder | 12 | 39 | 0 | 20 | 12 | 23 | 18 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 89 | 133 | 96 | 100 | 85 | 34 | 120 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 320 | 2 | 382 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 230 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 1 200 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 095 | 1 000 |
| Årets inköp | 1 095 | 1 000 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 814 | 9 900 | 6 871 | 3 903 | 1 633 | 1 828 | 1 778 | 1 778 |
| Årets inköp | 2 020 | 4 628 | 3 803 | 3 004 | – | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 835 | 734 | 195 | – | – | – |
| Omklassificeringar | −106 | −1 599 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 792 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 792 |
| Återförda nedskrivningar | – | 4 628 | 3 803 | 3 004 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 | 62 | 62 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 62 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 62 | 41 | 21 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 21 | 21 | 21 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556872-5047, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-11-21
- Bransch
- Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling av datorprogram, datakonsultverksamhet, utbildning, grafisk formgivning och illustration. Bolaget ska bedriva handel med all sorts finansiella instrument, äga och förvalta konst och fastigheter, samt driva annan med ovanstående förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 817-5150
- Megabit R&D AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver investering i och förvaltning av värdepappersinnehav samt IT-konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.