Start › Stockholms län › Stockholm
Citizen Q AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 74 | 67 | 808 | 1 733 | 1 579 |
| Nettoomsättning | 74 | 67 | 808 | 1 733 | 1 579 |
| Rörelsekostnader | 194 | 133 | 1 546 | 1 465 | 1 390 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 103 | 201 | 311 | 312 |
| Personalkostnader | 91 | 22 | 1 337 | 1 154 | 1 078 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | −120 | −66 | −739 | 268 | 189 |
| Finansiella poster | 0 | 19 | 14 | 1 229 | −6 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 231 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 19 | 16 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −120 | −48 | −724 | 1 497 | 183 |
| Resultat före skatt | −120 | −48 | −724 | 1 497 | 183 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 78 | 114 | 96 |
| Årets resultat | −120 | −48 | −803 | 1 383 | 87 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 118 | 2 219 | 2 275 | 2 152 | 1 535 |
| Anläggningstillgångar | 1 649 | 1 657 | 1 666 | 555 | 1 238 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 25 | 33 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 25 | 33 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 633 | 1 633 | 1 633 | 555 | 1 238 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 633 | 1 633 | 1 633 | 555 | 1 238 |
| Omsättningstillgångar | 469 | 561 | 610 | 1 597 | 298 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 27 | 18 | 147 | 183 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 145 | 139 |
| Övriga fordringar | 0 | 27 | 18 | 2 | 39 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 4 |
| Kortfristiga placeringar | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Kassa och bank | 219 | 284 | 342 | 1 450 | 115 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 118 | 2 219 | 2 275 | 2 152 | 1 535 |
| Eget kapital | 352 | 472 | 520 | 1 473 | 189 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 302 | 422 | 470 | 1 423 | 139 |
| Balanserat resultat | 422 | 470 | 1 273 | 39 | 52 |
| Årets resultat | −120 | −48 | −803 | 1 383 | 87 |
| Avsättningar | 1 633 | 1 633 | 1 633 | 555 | 1 238 |
| Kortfristiga skulder | 132 | 114 | 122 | 124 | 108 |
| Leverantörsskulder | 7 | 3 | 16 | 11 | 20 |
| Skatteskulder | 5 | 0 | 0 | 21 | 2 |
| Övriga skulder | 120 | 111 | 106 | 78 | 72 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 150 | – |
| Medel att disponera | 302 | 422 | 470 | 1 423 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 633 | 1 633 | 1 633 | 555 | 1 238 | 1 013 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 41 | 41 | 41 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 41 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 16 | 8 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 8 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 55555, 102 04 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-11-10
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom IT och Telekom branscherna.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-12-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom konsultverksamhet inom IT och Telekom branscherna. Företaget har sitt säte i Lidingö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.