Start › Uppsala län › Bålsta
Noletec AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 496 | 1 128 | 927 | 643 | 1 932 | 4 590 | 2 215 | 4 433 |
| Nettoomsättning | 0 | 477 | 1 364 | 993 | 552 | 1 932 | 4 582 | 2 212 | 4 433 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | 0 | −379 | −66 | 91 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 19 | 143 | – | – | 0 | 8 | 3 | 0 |
| Rörelsekostnader | 22 | 492 | 1 086 | 854 | 652 | 1 882 | 4 538 | 2 151 | 4 058 |
| Råvaror och förnödenheter | −100 | 0 | 100 | 86 | 99 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 809 | 3 550 | 1 298 | 3 162 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 148 | 176 | 255 | 246 | 282 | 313 | 285 | 205 |
| Personalkostnader | 0 | 344 | 810 | 513 | 308 | 791 | 675 | 569 | 691 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −22 | 4 | 41 | 73 | −9 | 50 | 52 | 64 | 375 |
| Finansiella poster | −23 | 6 | −12 | −18 | −13 | −4 | −4 | −3 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 16 | 5 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 25 | 11 | 17 | 18 | 13 | 4 | 4 | 3 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −45 | 9 | 29 | 55 | −23 | 45 | 48 | 61 | 367 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −45 | 9 | 29 | 55 | −23 | 45 | 48 | 61 | 367 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 7 | 11 | 0 | 12 | 15 | 15 | 82 |
| Årets resultat | −45 | 5 | 22 | 44 | −23 | 33 | 33 | 46 | 284 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 379 | 652 | 1 038 | 1 070 | 1 099 | 1 249 | 928 | 980 | 1 468 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 379 | 652 | 1 038 | 1 070 | 1 099 | 1 249 | 928 | 980 | 1 468 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 0 | 379 | 446 | 355 | 394 | 392 | 189 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 379 | 446 | 355 | 394 | 392 | 189 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 28 | 171 | 171 | 3 | 36 | 23 | 46 | 161 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 143 | 150 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 3 | 28 | 21 | 21 | 3 | 36 | 23 | 46 | 161 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 376 | 624 | 868 | 519 | 650 | 858 | 512 | 542 | 1 118 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 379 | 652 | 1 038 | 1 070 | 1 099 | 1 249 | 928 | 980 | 1 468 |
| Eget kapital | 327 | 472 | 537 | 746 | 800 | 849 | 816 | 833 | 899 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 277 | 422 | 487 | 696 | 750 | 799 | 766 | 783 | 849 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 322 | 417 | 465 | 652 | 772 | 766 | 783 | 737 | 565 |
| Årets resultat | −45 | 5 | 22 | 44 | −23 | 33 | 33 | 46 | 284 |
| Kortfristiga skulder | 52 | 179 | 502 | 324 | 299 | 400 | 112 | 147 | 568 |
| Leverantörsskulder | 12 | 3 | 3 | 5 | 8 | 1 | 11 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 4 | 4 | 18 | 11 | 0 | 27 | 30 | 98 | 161 |
| Övriga skulder | 36 | 72 | 266 | 308 | 290 | 372 | 71 | 49 | 107 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 100 | 214 | – | – | – | – | 0 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 799 | 766 | 783 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 17 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 17 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 34, 746 21 BÅLSTA
- Registrerat
- 2011-11-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska beriva utveckling, konstruktion, tillverkning, marknadsföring och försäljning av elektroniska komponenter och system. Konsultverksamhet avseende företagsledning, verksamhets- utveckling, även ledning av teknik produktutveckling, marknads- föring, försäljning och produkttillverkning inom elektronik- industrin. Teknisk konsultverksamhet gällande elektroniska komponenter och system samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 810-1149
- Noletec AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver utveckling, tillverkning, marknadsföring och försäljning av elektroniska komponenter och kretsar och är specialiserat på högeffekts RF-transistorer, -förstärkare och därmed relaterade kretsar och system inom trådlös kommunikation och mikroelektronik.Bolaget har sitt säte i Bålsta.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.