Start › Stockholms län › Stockholm
Cliffside AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 681 | 1 654 | 1 720 | 1 833 | 1 076 | 0 | 0 | 478 | 1 410 | 343 |
| Nettoomsättning | 1 681 | 1 654 | 1 720 | 1 833 | 1 076 | 0 | 0 | 478 | 1 410 | 343 |
| Rörelsekostnader | 1 421 | 1 413 | 1 440 | 1 521 | 808 | 0 | 0 | 423 | 945 | 268 |
| Övriga externa kostnader | 1 421 | 1 413 | 1 440 | 1 521 | 808 | 0 | 0 | 423 | 945 | 261 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Rörelseresultat | 260 | 241 | 280 | 312 | 268 | 0 | 0 | 55 | 466 | 75 |
| Resultat efter finansiella poster | 260 | 241 | 280 | 312 | 268 | 0 | 0 | 55 | 466 | 75 |
| Resultat före skatt | 260 | 241 | 280 | 312 | 268 | 0 | 0 | 55 | 466 | 75 |
| Skatt på årets resultat | 54 | 50 | 58 | 64 | 55 | 0 | 0 | 12 | 102 | 8 |
| Årets resultat | 207 | 191 | 222 | 248 | 213 | 0 | 0 | 43 | 363 | 67 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 105 | 466 | 75 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 105 | 466 | 75 |
| Kassa och bank | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 105 | 466 | 75 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 105 | 466 | 75 |
| Eget kapital | −4 | 50 | 50 | 50 | −5 | 50 | 50 | 93 | 363 | 67 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −54 | 0 | 0 | 0 | −55 | 0 | 0 | 43 | 363 | 67 |
| Balanserat resultat | −260 | −191 | −222 | −248 | −268 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 207 | 191 | 222 | 248 | 213 | 0 | 0 | 43 | 363 | 67 |
| Kortfristiga skulder | 54 | – | – | 0 | 55 | – | 0 | 12 | 102 | 8 |
| Skatteskulder | 54 | – | – | 0 | 55 | – | 0 | 12 | 102 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −55 | 0 | 0 | 43 | 363 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 0 | – | – | – | 0 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 260 | 191 | 222 | 192 | 268 | – | 43 | 363 | 67 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft kontrakt hela året 2022 därför har nettoomsättningen har ökat med mer än 30%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av Corona hade företaget inga uppdrag år 2020 som resulterade i noll inkomst för 2020. Företaget har uppdrag år 2021 detta har givit en ökning på omsättning som är större en 30%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte haft några uppdrag under hela året 2019, därför har företaget noll inkomst för året 2019.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsult uppdrag för stordator programmerare har minskat drastisk i bank världen därför har omsättningen minskat så mycket.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- TRE LILJOR 5 B, 113 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-11-09
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
IT och ledarskaps konsulting samt aktiehandel.
Bankgironummer
- 803-1346
- Cliffside AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-19
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget utvecklar och säljer programvara till större och medelstora svenska företag i mellansverige. Bolagets säte är i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.