Start › Västra Götalands län › GÖTEBORG
Cascais AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 037 | 1 927 | 3 747 | 1 001 | 441 | 157 | 10 | 5 |
| Nettoomsättning | 3 022 | 1 923 | 3 727 | 1 000 | 209 | 157 | 10 | 5 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 3 | 20 | 2 | 232 | – | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 241 | 377 | 2 871 | 614 | 433 | 492 | 125 | 67 |
| Råvaror och förnödenheter | 58 | 159 | 391 | 92 | 20 | 51 | 6 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 147 | 177 | 438 | 271 | 364 | 325 | 97 | 61 |
| Personalkostnader | 3 | 13 | 2 038 | 251 | 50 | 116 | 22 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 33 | 28 | 3 | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 796 | 1 550 | 877 | 387 | 8 | −335 | −115 | −62 |
| Finansiella poster | 13 | 736 | 71 | 51 | 508 | 938 | 1 210 | 1 603 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −33 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | −35 | 325 | 0 | – | 0 | 800 | 1 200 | 1 600 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 54 | 448 | 73 | 51 | 210 | 137 | 11 | 3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −298 | −1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 810 | 2 285 | 948 | 438 | 516 | 603 | 1 095 | 1 541 |
| Bokslutsdispositioner | −721 | – | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −721 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 089 | 2 285 | 948 | 438 | 516 | 603 | 1 095 | 1 541 |
| Skatt på årets resultat | 446 | 402 | 206 | 68 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 642 | 1 883 | 741 | 369 | 516 | 603 | 1 095 | 1 541 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 443 | 10 215 | 8 412 | 6 810 | 6 751 | 6 317 | 5 704 | 4 103 |
| Anläggningstillgångar | 9 812 | 9 044 | 7 327 | 5 349 | 4 716 | 3 752 | 3 511 | 2 438 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 812 | 9 044 | 7 327 | 5 349 | 4 716 | 3 752 | 3 511 | 2 438 |
| Andelar i koncernföretag | 171 | 171 | 213 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 3 219 | 2 794 | 784 | 666 | 621 | 507 | 511 | 253 |
| Fordringar hos intresseföretag | 1 246 | 1 246 | 1 507 | 131 | 131 | 331 | 131 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 531 | 1 188 | 1 177 | 1 215 | 1 207 | 2 914 | 2 510 | 2 001 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 646 | 3 646 | 3 646 | 3 338 | 2 758 | 0 | 359 | 184 |
| Omsättningstillgångar | 2 631 | 1 171 | 1 085 | 1 461 | 2 035 | 2 565 | 2 193 | 1 665 |
| Kortfristiga fordringar | 1 430 | 309 | 738 | 973 | 683 | 726 | 496 | 18 |
| Kundfordringar | 608 | 132 | 475 | 0 | 55 | 19 | 14 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 41 | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 420 | 0 | 60 | – | 0 | 150 | – | – |
| Övriga fordringar | 303 | 164 | 154 | 773 | 275 | 277 | 332 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 58 | 12 | 50 | 199 | 353 | 281 | 150 | 5 |
| Kassa och bank | 1 201 | 862 | 347 | 488 | 1 352 | 1 839 | 1 697 | 1 647 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 443 | 10 215 | 8 412 | 6 810 | 6 751 | 6 317 | 5 704 | 4 103 |
| Eget kapital | 10 821 | 9 304 | 7 421 | 6 680 | 6 310 | 5 795 | 5 192 | 4 097 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 10 771 | 9 254 | 7 371 | 6 630 | 6 260 | 5 745 | 5 142 | 4 047 |
| Balanserat resultat | 9 129 | 7 371 | 6 630 | 6 260 | 5 745 | 5 142 | 4 047 | 2 505 |
| Årets resultat | 1 642 | 1 883 | 741 | 369 | 516 | 603 | 1 095 | 1 541 |
| Obeskattade reserver | 721 | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 721 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 109 | 100 | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 109 | 100 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 901 | 802 | 891 | 130 | 441 | 522 | 512 | 7 |
| Leverantörsskulder | 7 | 7 | 19 | 6 | 11 | 8 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 622 | 559 | 275 | 68 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 267 | 231 | 592 | 51 | 425 | 509 | 507 | 7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 6 260 | 5 745 | 5 142 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat sin nettoomsättning med mer än 30 % (57,15 %) på grund av förändringar i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har minskat sin nettoomsättning med mer än 30 % (48,40 %) på grund av förändringar i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat sin nettoomsättning med mer än 30 % (272,70 %) och det ligger i linje med förändrad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat sin nettoomsättning med mer än 30 % (378,47 %) och det ligger i linje med förändrad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat sin nettoomsättning med mer än 30 % (33,6 %) och det ligger i linje med förändrad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat sin nettoomsättning med mer än 30 % (1 466 %) och det ligger i linje med förändrad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 219 | 2 794 | 784 | 666 | 621 | 507 | 511 | 253 | 25 |
| Årets inköp | 0 | 870 | 26 | 0 | 3 | 0 | 258 | 228 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | 112 | 3 | 0 | – | 4 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 171 | 171 | 213 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 188 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 43 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 646 | 3 646 | 3 646 | 3 338 | 2 758 | 0 | 359 | 184 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 308 | 580 | 2 758 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 531 | 1 188 | 1 177 | 1 215 | 1 207 | 3 211 | 2 809 | 2 300 | 300 |
| Årets inköp | 0 | 200 | 100 | 173 | 1 053 | 2 794 | 515 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 7 | 189 | 138 | 164 | 3 058 | 2 391 | 6 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 298 | 299 | 298 | 298 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 200 | 100 | 173 | 1 053 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LODJURSSTRÅKET 1 LÄGENHET 7204, 417 51 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2011-11-03
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga aktier i noterade och onoterade bolag samt bedriva konsultarbete inom livsmedel, hushållsprodukter samt konfektion.
Bankgironummer
- 5378-2132
- Cascais AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mölndals kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar aktier och utför tjänster i noterade och onoterade bolag vars verksamheter är inom livsmedel och hushållsprodukter. Företaget har sitt säte i Mölndals kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.