Start › Västra Götalands län › Trollhättan
P-I's Kakel & Bygg AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 066 | 847 | 852 | 828 | 1 189 | 1 063 | 985 |
| Nettoomsättning | 1 064 | 847 | 852 | 828 | 1 151 | 1 063 | 985 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 0 | 0 | 0 | 38 | – | – |
| Rörelsekostnader | 970 | 846 | 863 | 807 | 1 132 | 899 | 867 |
| Råvaror och förnödenheter | 532 | 386 | 379 | 317 | 593 | 494 | 495 |
| Övriga externa kostnader | 156 | 180 | 206 | 209 | 262 | 122 | 131 |
| Personalkostnader | 282 | 280 | 278 | 281 | 277 | 279 | 237 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 4 | 4 |
| Rörelseresultat | 96 | 1 | −11 | 21 | 57 | 164 | 117 |
| Finansiella poster | −21 | 51 | 0 | 0 | −1 | −5 | −7 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 50 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | – | – | 0 | 1 | 5 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 75 | 52 | −11 | 21 | 56 | 158 | 110 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 15 | 20 | 0 | −9 | −40 | −28 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 15 | 20 | 0 | −9 | −40 | −28 |
| Resultat före skatt | 75 | 66 | 9 | 21 | 47 | 118 | 82 |
| Skatt på årets resultat | 18 | 6 | 4 | 6 | 12 | 26 | 19 |
| Årets resultat | 58 | 61 | 5 | 15 | 35 | 92 | 64 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 873 | 834 | 800 | 772 | 762 | 843 | 742 |
| Anläggningstillgångar | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 448 | 453 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 8 | 13 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 8 | 13 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 |
| Andelar i intresseföretag | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 |
| Omsättningstillgångar | 433 | 394 | 360 | 332 | 322 | 395 | 289 |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 25 | 80 | 75 | 106 | 36 | 39 |
| Kundfordringar | 13 | 4 | 50 | 4 | 28 | 16 | 31 |
| Övriga fordringar | 34 | 20 | 23 | 35 | 14 | 20 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | 37 | 65 | – | – |
| Kassa och bank | 385 | 369 | 280 | 257 | 215 | 359 | 250 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 873 | 834 | 800 | 772 | 762 | 843 | 742 |
| Eget kapital | 520 | 463 | 402 | 397 | 382 | 347 | 255 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 470 | 413 | 352 | 347 | 332 | 297 | 205 |
| Balanserat resultat | 413 | 352 | 347 | 332 | 297 | 205 | 141 |
| Årets resultat | 58 | 61 | 5 | 15 | 35 | 92 | 64 |
| Obeskattade reserver | 101 | 101 | 115 | 135 | 135 | 126 | 86 |
| Periodiseringsfonder | 101 | 101 | 115 | 135 | 135 | 126 | 86 |
| Långfristiga skulder | 223 | 200 | 200 | 200 | 200 | 236 | 284 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 36 | 84 |
| Övriga skulder | 223 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 70 | 83 | 40 | 45 | 135 | 117 |
| Leverantörsskulder | 0 | 17 | 30 | – | 0 | 21 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 8 | 8 |
| Övriga skulder | 15 | 41 | 41 | 28 | 33 | 95 | 99 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 12 | 12 | 12 | 11 | 11 | 11 |
| Företagsinteckningar | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 347 | 332 | 297 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 440 | 440 | 440 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 |
| Försäljningar och utrangeringar | 21 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 13 | 13 | 0 | 8 | 4 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 4 | – | 4 | – |
| Återförda avskrivningar | 13 | – | −8 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FRÄLSEGÅRDSGATAN 23, 461 54 TROLLHÄTTAN
- Registrerat
- 2011-11-03
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva byggnads- och kakelverksamhet, utföra fastighetsservice, äga och förvalta fastigheter och aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5698-1715
- P-I´s Kakel & Bygg AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Västra Götalands län, Trollhättan kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva byggnads- och kakelverksamhet, utföra fastighetsservice, äga och förvalta fastigheter samt handel med värdepapper. Bolagets omsättning har ökat för att efterfrågan på företagets tjänster har varit hög.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.