Start › Stockholms län › Saltsjöbaden
Gifting Meaning AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 701 | 6 100 | 3 827 | 3 806 | 2 397 | 3 302 | 2 669 |
| Nettoomsättning | 1 697 | 4 955 | 3 797 | 3 767 | 2 364 | 3 265 | 2 581 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 1 145 | 30 | 39 | 33 | 37 | 88 |
| Rörelsekostnader | 328 | 449 | 1 866 | 948 | 780 | 913 | 551 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 18 | 159 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 287 | 390 | 1 605 | 866 | 691 | 813 | 551 |
| Personalkostnader | 24 | 0 | 76 | 79 | 75 | 69 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 15 | 41 | 25 | 3 | 14 | 32 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 373 | 5 651 | 1 961 | 2 858 | 1 617 | 2 389 | 2 118 |
| Finansiella poster | −140 | −89 | 838 | 0 | −41 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 30 | 838 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 146 | 119 | 0 | 1 | 41 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 233 | 5 562 | 2 799 | 2 858 | 1 576 | 2 389 | 2 118 |
| Bokslutsdispositioner | 572 | 142 | 0 | 36 | 140 | 90 | −412 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 572 | 142 | 0 | 36 | 140 | 90 | −412 |
| Resultat före skatt | 1 805 | 5 705 | 2 799 | 2 895 | 1 716 | 2 479 | 1 706 |
| Skatt på årets resultat | 412 | 1 227 | 580 | 603 | 360 | 536 | 368 |
| Årets resultat | 1 392 | 4 478 | 2 219 | 2 291 | 1 357 | 1 943 | 1 339 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 114 | 17 452 | 12 849 | 10 929 | 9 128 | 9 716 | 7 838 |
| Anläggningstillgångar | 15 783 | 15 283 | 10 022 | 5 072 | 5 072 | 5 072 | 1 322 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 783 | 15 283 | 10 022 | 5 072 | 5 072 | 5 072 | 1 322 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 15 783 | 0 | 1 322 | 5 072 | 5 072 | 5 072 | 1 322 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 15 283 | 8 700 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 331 | 2 169 | 2 827 | 5 856 | 4 056 | 4 643 | 6 515 |
| Kortfristiga fordringar | 622 | 1 353 | 1 122 | 891 | 911 | 1 285 | 912 |
| Kundfordringar | 0 | 189 | 928 | 152 | 30 | 440 | 756 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 627 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 622 | 536 | 149 | 142 | 492 | 472 | 156 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 1 | 45 | 597 | 389 | 373 | 0 |
| Kassa och bank | 1 709 | 816 | 1 704 | 4 965 | 3 144 | 3 358 | 5 603 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 114 | 17 452 | 12 849 | 10 929 | 9 128 | 9 716 | 7 838 |
| Eget kapital | 17 447 | 16 269 | 11 992 | 9 968 | 7 864 | 6 691 | 5 102 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 17 397 | 16 219 | 11 942 | 9 918 | 7 814 | 6 641 | 5 052 |
| Balanserat resultat | 16 005 | 11 742 | 9 723 | 7 626 | 6 458 | 4 698 | 3 713 |
| Årets resultat | 1 392 | 4 478 | 2 219 | 2 291 | 1 357 | 1 943 | 1 339 |
| Obeskattade reserver | 0 | 572 | 714 | 714 | 751 | 891 | 981 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 572 | 714 | 714 | 751 | 891 | 981 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 322 | 1 342 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 322 | 1 342 |
| Kortfristiga skulder | 668 | 611 | 143 | 247 | 513 | 812 | 414 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 1 | 59 | 57 | 7 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 4 | 4 | 15 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | 632 | 539 | 54 | 63 | 422 | 783 | 414 |
| Övriga skulder | 5 | 53 | 69 | 119 | 3 | 18 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | 15 | 15 | 2 | 16 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | – | 200 | 195 | 188 | 183 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 7 814 | 6 641 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −215 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat på grund av ökat antal uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 283 | 8 700 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 6 583 | 8 700 | – | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 783 | 0 | 1 322 | 5 072 | 5 072 | 5 072 | 5 072 | 5 072 | 1 322 | 1 322 |
| Försäljningar och utrangeringar | 500 | 1 322 | 3 750 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | 0 | – | 0 | 3 750 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOGSÖVÄGEN 91, 133 33 SALTSJÖBADEN
- Registrerat
- 2011-11-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultverksamhet, forskning och utbildning i företagsekonomi, policyutveckling och innovationer jämte därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företaget har sitt säte i Eskilstuna.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-03
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet, forskning och utbildning inom företagsekonomi, policyutveckling och innovationer. Större delen av verksamheten bedrivs mot institutioner inom och utom EU.
Väsentliga händelser
Bolaget har under räkenskapsårets gång försatt sig vilande.Under räkenskapsåret har bolagets verksamhet successivt minskats och bolaget har övergått till vilande verksamhet. Någon aktiv affärsverksamhet har därefter inte bedrivits.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.