Start › Stockholms län › Spånga
Heinze Consulting AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 767 | 1 675 | 1 707 | 1 278 | 973 | 1 301 | 1 156 | 1 173 | 1 778 |
| Nettoomsättning | 1 767 | 1 675 | 1 707 | 1 278 | 973 | 1 296 | 1 156 | 1 173 | 1 778 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 067 | 1 088 | 1 061 | 921 | 888 | 907 | 851 | 839 | 886 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 95 | 97 | 70 | 61 | 71 | 40 | 66 | 112 |
| Personalkostnader | 974 | 988 | 958 | 846 | 821 | 836 | 806 | 767 | 769 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | 699 | 587 | 646 | 357 | 85 | 394 | 304 | 334 | 892 |
| Finansiella poster | 38 | 39 | 6 | 24 | 54 | −2 | 40 | 30 | 59 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 2 | −2 | −1 | 0 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 6 | 0 | – | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 737 | 626 | 652 | 381 | 139 | 392 | 344 | 364 | 951 |
| Bokslutsdispositioner | −105 | −80 | −15 | 13 | 4 | −80 | −28 | −10 | −225 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −105 | −80 | −15 | 13 | 4 | −80 | −28 | −10 | −225 |
| Resultat före skatt | 632 | 546 | 637 | 394 | 143 | 312 | 316 | 354 | 726 |
| Skatt på årets resultat | 142 | 130 | 152 | 94 | 35 | 77 | 83 | 82 | 153 |
| Årets resultat | 490 | 415 | 485 | 300 | 108 | 235 | 234 | 272 | 574 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 757 | 3 404 | 3 150 | 2 824 | 2 417 | 2 665 | 2 265 | 2 285 | 2 182 |
| Anläggningstillgångar | 2 896 | 2 493 | 2 154 | 1 789 | 1 427 | 887 | 581 | 212 | 185 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | – | 0 | 5 | 11 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | – | 0 | 5 | 11 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 896 | 2 488 | 2 144 | 1 774 | 1 407 | 887 | 581 | 207 | 174 |
| Ägarintressen i övriga företag | 428 | 267 | 174 | 174 | 174 | 174 | 174 | 174 | 174 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 583 | 507 | 435 | 355 | 283 | 159 | 87 | 33 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 885 | 1 715 | 1 535 | 1 245 | 950 | 554 | 320 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 861 | 911 | 996 | 1 035 | 989 | 1 778 | 1 684 | 2 073 | 1 997 |
| Kortfristiga fordringar | 423 | 400 | 462 | 629 | 302 | 458 | 354 | 308 | 732 |
| Kundfordringar | 373 | 373 | 391 | 410 | 124 | 312 | 251 | 296 | 725 |
| Övriga fordringar | 32 | 20 | 65 | 213 | 173 | 140 | 98 | 6 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 52 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 52 | 0 |
| Kassa och bank | 438 | 511 | 534 | 406 | 687 | 1 320 | 1 330 | 1 713 | 1 264 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 757 | 3 404 | 3 150 | 2 824 | 2 417 | 2 665 | 2 265 | 2 285 | 2 182 |
| Eget kapital | 1 898 | 1 709 | 1 594 | 1 383 | 1 183 | 1 252 | 1 188 | 1 125 | 1 022 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 848 | 1 659 | 1 544 | 1 333 | 1 133 | 1 202 | 1 138 | 1 075 | 972 |
| Balanserat resultat | 1 359 | 1 244 | 1 058 | 1 033 | 1 025 | 967 | 904 | 803 | 399 |
| Årets resultat | 490 | 415 | 485 | 300 | 108 | 235 | 234 | 272 | 574 |
| Obeskattade reserver | 998 | 893 | 813 | 798 | 811 | 815 | 735 | 707 | 697 |
| Periodiseringsfonder | 998 | 893 | 813 | 798 | 811 | 815 | 735 | 707 | 697 |
| Avsättningar | 519 | 447 | 375 | 303 | 231 | 159 | 87 | 33 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 341 | 356 | 368 | 340 | 191 | 439 | 255 | 420 | 462 |
| Leverantörsskulder | 29 | 35 | 1 | 0 | 5 | 17 | 0 | 17 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 | −25 | 98 |
| Övriga skulder | 211 | 222 | 269 | 245 | 94 | 330 | 161 | 339 | 275 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 102 | 98 | 98 | 94 | 92 | 92 | 92 | 89 | 89 |
| Ställda säkerheter | 519 | 447 | 375 | 303 | 231 | 159 | 87 | 33 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 300 | 300 | 275 | 100 | 177 | 171 | 171 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 133 | 1 202 | 1 138 | 1 075 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökade med 34 % som resultat av ökat antal fakturerade konsulttimmar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En ökad konsultbeläggning har medfört en ökad omsättning om 31%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 885 | 1 715 | 1 535 | 1 245 | 950 | 554 |
| Årets inköp | 170 | 180 | 290 | 295 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 583 | 507 | 435 | 355 | 283 | 159 |
| Årets inköp | 76 | 72 | 80 | 72 | 124 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 25 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 20 | 15 | 10 | 5 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 428 | 267 | 174 | 174 | 174 | 174 | 174 | 174 | 174 | 174 |
| Årets inköp | 161 | 93 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LÅNGVRETSVÄGEN 22, 163 46 SPÅNGA
- Registrerat
- 2011-10-31
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, medicinteknik, telekommunikation, försvars- och fordonsindustri samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget får förvalta och äga värdepapper för egen räkning.
Bankgironummer
- 821-4504
- Heinze Consulting AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet genom tekniska konsultationer. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.