Start › Stockholms län › Huddinge
Lars Gyllberg Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 16 | 14 | 19 | 13 | 19 | 13 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 14 | 19 | 13 | 19 | 13 | 12 |
| Rörelseresultat | −16 | −14 | −19 | −13 | −19 | −13 | −12 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 450 | 300 | 350 | 200 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 450 | 300 | 350 | 200 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −14 | −19 | 437 | 281 | 337 | 188 |
| Resultat före skatt | −16 | −14 | −19 | 437 | 281 | 337 | 188 |
| Årets resultat | −16 | −14 | −19 | 437 | 281 | 337 | 188 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 818 | 1 038 | 1 249 | 1 454 | 1 201 | 1 097 | 932 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | – | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 768 | 988 | 1 199 | 1 404 | 1 151 | 1 047 | 882 |
| Kassa och bank | 768 | 988 | 1 199 | 1 404 | 1 151 | 1 047 | 882 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 818 | 1 038 | 1 249 | 1 454 | 1 201 | 1 097 | 932 |
| Eget kapital | 815 | 1 035 | 1 245 | 1 451 | 1 197 | 1 093 | 928 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 765 | 985 | 1 195 | 1 401 | 1 147 | 1 043 | 878 |
| Balanserat resultat | 780 | 999 | 1 214 | 963 | 866 | 706 | 690 |
| Årets resultat | −16 | −14 | −19 | 437 | 281 | 337 | 188 |
| Kortfristiga skulder | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Skulder till koncernföretag | – | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 210 | 204 | 196 | 187 | 184 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 195 | 1 401 | 1 147 | 1 043 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 |
Om bolaget
- Adress
- KORTA VÄGEN 4, 141 91 HUDDINGE
- Registrerat
- 2011-10-25
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och företag. Bolaget skall även bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 826-3311
- Lars Gyllberg Holding AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i dotterföretag. Bolaget äger aktier i Lars Gyllberg Mark & Projektledning AB, org nr 556700-8718
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 48 kB | Öppna |
| 2024 | 45 kB | Öppna |
| 2023 | 44 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 44 kB | Öppna |
| 2020 | 44 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
-
Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
-
Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
-
Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
-
Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Lars Gyllberg Mark och Projektledning AB