Start › Dalarnas län › Leksand
Leksands Lustgård Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 973 | 542 | 190 | 286 | 397 | 453 | 440 | 596 | 1 167 |
| Nettoomsättning | 973 | 542 | 190 | 286 | 397 | 453 | 395 | 596 | 1 148 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 45 | 0 | 19 |
| Rörelsekostnader | 537 | 369 | 163 | 170 | 241 | 363 | 340 | 356 | 799 |
| Råvaror och förnödenheter | 38 | 59 | 30 | 32 | 31 | 39 | 88 | 56 | 118 |
| Övriga externa kostnader | 329 | 171 | 72 | 84 | 93 | 102 | 128 | 116 | 129 |
| Personalkostnader | 138 | 104 | 28 | 20 | 84 | 195 | 95 | 153 | 522 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 36 | 33 | 33 | 33 | 27 | 30 | 30 | 30 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 436 | 173 | 27 | 116 | 156 | 90 | 99 | 240 | 368 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 436 | 173 | 27 | 116 | 156 | 90 | 99 | 240 | 367 |
| Bokslutsdispositioner | −110 | 8 | 66 | 50 | 31 | 19 | −12 | −54 | −92 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −110 | 2 | 57 | 50 | 46 | 0 | 5 | −62 | −91 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 6 | 9 | 0 | −15 | 19 | −17 | 8 | −1 |
| Resultat före skatt | 326 | 181 | 93 | 166 | 187 | 110 | 87 | 186 | 275 |
| Skatt på årets resultat | 68 | 39 | 21 | 35 | 40 | 24 | 19 | 41 | 61 |
| Årets resultat | 258 | 142 | 72 | 131 | 146 | 86 | 68 | 145 | 214 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 310 | 911 | 736 | 816 | 667 | 761 | 735 | 744 | 700 |
| Anläggningstillgångar | 469 | 501 | 441 | 230 | 127 | 16 | 23 | 53 | 83 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 40 | 61 | 94 | 127 | 16 | 23 | 53 | 83 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 40 | 61 | 94 | 127 | 16 | 23 | 53 | 83 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 461 | 461 | 380 | 136 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 461 | 461 | 380 | 136 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 841 | 410 | 295 | 586 | 540 | 745 | 712 | 691 | 617 |
| Varulager m.m. | 5 | 6 | 6 | 6 | 3 | 5 | 8 | 7 | 6 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 5 | 6 | 6 | 6 | 3 | 5 | 8 | 7 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 128 | 144 | 34 | 93 | 53 | 106 | 117 | 166 | 98 |
| Kundfordringar | 85 | 79 | 27 | 82 | 24 | 0 | 17 | 112 | 44 |
| Övriga fordringar | 6 | 0 | 7 | 1 | 29 | 51 | 59 | 54 | 54 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 38 | 66 | 0 | 11 | 0 | 55 | 41 | – | – |
| Kassa och bank | 707 | 260 | 255 | 487 | 484 | 634 | 587 | 518 | 514 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 310 | 911 | 736 | 816 | 667 | 761 | 735 | 744 | 700 |
| Eget kapital | 945 | 687 | 545 | 473 | 342 | 396 | 310 | 242 | 297 |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Fritt eget kapital | 885 | 627 | 485 | 413 | 282 | 336 | 250 | 182 | 237 |
| Balanserat resultat | 627 | 485 | 413 | 282 | 136 | 250 | 182 | 37 | 23 |
| Årets resultat | 258 | 142 | 72 | 131 | 146 | 86 | 68 | 145 | 214 |
| Obeskattade reserver | 268 | 158 | 166 | 232 | 282 | 313 | 332 | 320 | 267 |
| Periodiseringsfonder | 268 | 158 | 160 | 217 | 267 | 313 | 313 | 318 | 256 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 6 | 15 | 15 | 0 | 19 | 3 | 11 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 98 | 66 | 25 | 111 | 42 | 52 | 93 | 181 | 133 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Leverantörsskulder | 3 | 0 | 4 | 0 | 6 | 0 | 9 | 9 | 12 |
| Skatteskulder | 29 | 1 | 0 | 35 | 23 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 40 | 47 | 7 | 19 | 3 | 24 | 74 | 50 | 105 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 18 | 14 | 57 | 10 | 28 | 10 | 122 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 413 | 282 | 336 | 250 | 182 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på fler konsultuppdrag inom operationsverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Hittills har Coronapandemin haft en begränsad påverkan på företagets verksamhet och har inte orsakat några större störningar av verksamheten. Bolaget vidtar åtgärder för att minska riskerna för att verksamheten påverkas negativt och för att säkerställa anställdas och kunders hälsa och säkerhet. Det är inte möjligt att förutse den möjliga påverkan på bolagets verksamhet framöver då situationen kan förändras snabbt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Hittills har Coronapandemin haft en begränsad påverkan på företagets verksamhet och har inte orsakat några större störningar av verksamheten. Bolaget vidtar åtgärder för att minska riskerna för att verksamheten påverkas negativt och för att säkerställa anställdas och kunders hälsa och säkerhet. Det är inte möjligt att förutse den möjliga påverkan på bolagets verksamhet framöver då situationen kan förändras snabbt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 461 | 461 | 380 | 136 | 136 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 81 | 244 | – | 136 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 337 | 337 | 322 | 322 | 322 | 322 | 322 | 178 | 178 | 159 |
| Årets inköp | 0 | 14 | 0 | – | 0 | – | 144 | – | 20 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 328 | 296 | 261 | 228 | 228 | 195 | 195 | 163 | 163 | 136 |
| Årets avskrivningar | 32 | 36 | 33 | – | 33 | – | 33 | – | 27 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SJÖÅKERSVÄGEN 40, 793 33 LEKSAND
- Registrerat
- 2011-10-19
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva grafisk produktion, hästverksamhet, fåruppfödning, hunduppfödning, pensionat, musikunderhållning, kursverksamhet och konsultverksamhet operationssjuksköterska.
Bankgironummer
- 846-5163
- Leksands Lustgård Aktiebolag
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Dalarnas län, Leksands kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-07
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är grafisk produktion, hästverksamhet, fåruppfödning, hunduppfödning, pensionat, musikunderhållning, kursverksamhet samt konsultverksamhet som operationssköterska.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.