Start › Stockholms län › Stockholm
Zerebra AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 3 | 27 | 516 | 494 | 5 133 | 5 245 |
| Nettoomsättning | 0 | 3 | 13 | 516 | 490 | 5 110 | 5 245 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 13 | 0 | 5 | 24 | 0 |
| Rörelsekostnader | 82 | 137 | 174 | 534 | 832 | 4 809 | 5 256 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 82 | 137 | 173 | 518 | 551 | 1 162 | 862 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 234 | 3 587 | 4 329 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 17 | 48 | 59 | 66 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −82 | −134 | −147 | −19 | −338 | 324 | −11 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 82 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 82 | 4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −82 | −134 | −147 | −19 | −339 | 406 | −13 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 100 | −100 | 40 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 100 | −100 | 40 |
| Resultat före skatt | −82 | −134 | −147 | −19 | −239 | 306 | 27 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 66 | 36 |
| Årets resultat | −82 | −134 | −147 | −19 | −239 | 240 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 72 | 87 | 236 | 396 | 653 | 1 641 | 1 432 |
| Anläggningstillgångar | 4 | 4 | 4 | 4 | 56 | 104 | 164 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 64 | 114 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 18 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | – | 0 | 0 | 17 | 57 | 97 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 | 4 | 4 | 4 | 40 | 40 | 41 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 0 | 36 | 36 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 69 | 84 | 233 | 393 | 597 | 1 537 | 1 268 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 7 | 11 | 18 | 0 | 756 | 699 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 0 | 615 | 483 |
| Fordringar hos koncernföretag | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 7 | 11 | 18 | 0 | 111 | 129 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 30 | 88 |
| Kassa och bank | 44 | 77 | 222 | 375 | 597 | 781 | 568 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 72 | 87 | 236 | 396 | 653 | 1 641 | 1 432 |
| Eget kapital | 56 | 68 | 52 | 149 | 168 | 557 | 367 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 | 18 | 2 | 99 | 118 | 507 | 317 |
| Balanserat resultat | 88 | 152 | 149 | 118 | 357 | 267 | 325 |
| Årets resultat | −82 | −134 | −147 | −19 | −239 | 240 | −8 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 20 | 184 | 247 | 486 | 984 | 1 065 |
| Leverantörsskulder | 2 | 4 | 8 | 4 | 10 | 297 | 152 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 1 | 1 | 151 | 205 | 438 | 480 | 799 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 15 | 25 | 38 | 38 | 207 | 114 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 118 | 507 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 70 | 150 | 50 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 150 | 50 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
I år förekommer ingen omsättning, likt man ser i ovan flerårsöversikt att planen har sedan länge varit att gå mot nollomsättning. Å 2020 och innan hade bolaget anställda och mycket kunder, då man omsatte cirka 5 mnkr årligen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har avvecklats successivt ända sedan början av 2021, tyvärr har det förekommit mycket kostnader relaterat till lokal men också mycket olika abonnemang och liknande som inte har gått att avbryta. Därav resultatet i år 2023 och 2024. Man hoppas att alla kostnader för detta nu har upphört åtminstone i Q1 2025.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har avvecklats successivt ända sedan början av 2021, tyvärr har det förekommit mycket kostnader relaterat till lokal men också mycket olika abonnemang och liknande som kostnad för inte har gått att avbryta. Därav resultatet i år 2023. Tyvärr förekommer det även en del kostnader i 2024, men kostnaderna ska upphöra kring lite innan mitten av år 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Man har under året trappat ned hela bolagets verksamhet, i år 2022 ser det ut att nästan inte förekomma någon verksamhet alls.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har inga anställda kvar per mars 2021 så när som på en anställd som precis gått på föräldraledighet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 36 | 36 | 36 |
| Försäljningar och utrangeringar | 36 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 1 | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 200 | 183 | 143 | 103 |
| Årets avskrivningar | 17 | 40 | 40 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Försäljningar och utrangeringar | 106 | 106 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 97 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 9 | – |
| Återförda avskrivningar | 106 | 106 | – | – | – | – | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | 50 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 43 | 33 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 8 | 10 | – |
| Återförda avskrivningar | 50 | 50 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 3181, 103 63 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-10-05
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
IT-konsult med inriktning på servrar, nätverk, applikationer, programmering och datasäkerhet.
Bankgironummer
- 797-7606
- Zerebra AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom data-, IT- och telekommunikationsbranschen. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 80 kB | Öppna |
| 2024 | 81 kB | Öppna |
| 2023 | 81 kB | Öppna |
| 2022 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 81 kB | Öppna |
| 2020 | 82 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Technological Singularity AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Technological Singularity AB, med organisationsnummer 556989-1160 och säte i Stockholm.
-
Technological Singularity AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Technological Singularity AB, med organisationsnummer 556989-1160 och säte i Stockholm.
-
Technological Singularity AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Technological Singularity AB, med organisationsnummer 556989-1160 och säte i Stockholm.
-
Technological Singularity AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Technological Singularity AB, med organisationsnummer 556989-1160 och säte i Stockholm.
-
Technological Singularity AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Technological Singularity AB, med organisationsnummer 556989-1160 och säte i Stockholm.
Visa fler relationer
-
Technological Singularity AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Technological Singularity AB, med organisationsnummer 556989-1160 och säte i Stockholm.