Start › Dalarnas län › Falun
Ewest Entreprenad AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 34 | 777 | 423 |
| Nettoomsättning | 0 | – | 667 | 296 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −106 | 4 | 27 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 140 | 107 | 100 |
| Rörelsekostnader | 20 | 336 | 802 | 391 |
| Handelsvaror | – | – | 17 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 20 | – | 198 | 197 |
| Personalkostnader | – | – | 447 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 141 | 151 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 336 | – | – |
| Rörelseresultat | −20 | −303 | −24 | 31 |
| Finansiella poster | 41 | 31 | 9 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 43 | 31 | 9 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | −272 | −15 | 31 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 686 | 198 | −17 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 167 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 686 | 31 | −17 |
| Resultat före skatt | 21 | 414 | 182 | 15 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 85 | 40 | 3 |
| Årets resultat | 16 | 329 | 142 | 11 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 189 | 1 357 | 2 307 | 2 290 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 736 | 877 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 736 | 877 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 736 | 877 |
| Omsättningstillgångar | 189 | 1 357 | 1 571 | 1 413 |
| Varulager m.m. | 0 | 0 | 106 | 102 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 0 | 37 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 90 | 37 | 102 | 58 |
| Övriga fordringar | 85 | 37 | 102 | 58 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | – | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 1 320 | 1 363 | 1 252 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 189 | 1 357 | 2 307 | 2 290 |
| Eget kapital | 92 | 1 176 | 1 147 | 1 005 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 42 | 1 126 | 1 097 | 955 |
| Balanserat resultat | 26 | 797 | 955 | 943 |
| Årets resultat | 16 | 329 | 142 | 11 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 686 | 884 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 167 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 0 | 686 | 717 |
| Kortfristiga skulder | 97 | 181 | 474 | 401 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 20 |
| Skatteskulder | 89 | 120 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 61 | 434 | 341 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 0 | 40 | 40 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 1 100 | 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 866 | 1 866 | 1 866 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 866 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 1 130 | 989 | 838 |
| Årets avskrivningar | – | – | 141 | 151 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 1 130 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2011-10-03
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva markentreprenad, djurhållning och försäljning av djurprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-23
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget verksamhet är avvecklad under föregående år. Bolaget kommer att avregistreras under hösten 2025.Bolaget har sitt säte i Marks kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.