Start › Stockholms län › Ekerö
Charmington IT AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 | 4 | 311 | 1 285 | 1 287 | 1 381 | 1 069 | 466 | 17 |
| Nettoomsättning | 7 | 4 | 311 | 1 285 | 1 287 | 1 381 | 1 069 | 466 | 17 |
| Rörelsekostnader | 87 | 80 | 194 | 1 041 | 1 013 | 893 | 507 | 489 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 66 | 72 | 160 | 113 | 143 | 97 | 487 | 18 |
| Personalkostnader | – | 0 | 101 | 859 | 880 | 743 | 402 | 2 | 13 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 14 | 21 | 21 | 19 | 8 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | −80 | −76 | 117 | 244 | 275 | 487 | 562 | −22 | −14 |
| Finansiella poster | 20 | 16 | 8 | −1 | 13 | 13 | 32 | −14 | −44 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 13 | – | – | 0 | 14 | 13 | 31 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 16 | 8 | 0 | – | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | 14 | 44 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −60 | 125 | 243 | 288 | 500 | 594 | −36 | −58 |
| Bokslutsdispositioner | 135 | 0 | −30 | −60 | −65 | −120 | −135 | 6 | 3 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 135 | 0 | −30 | −60 | −65 | −120 | −135 | 6 | 3 |
| Resultat före skatt | 75 | −60 | 95 | 183 | 223 | 380 | 459 | −30 | −55 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 0 | 21 | 37 | 44 | 79 | 90 | – | – |
| Årets resultat | 69 | −60 | 74 | 146 | 179 | 301 | 369 | −30 | −55 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 599 | 1 685 | 1 732 | 1 980 | 1 852 | 1 597 | 1 163 | 409 | 475 |
| Anläggningstillgångar | 1 022 | 1 071 | 1 073 | 893 | 726 | 460 | 356 | 301 | 330 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 16 | 30 | 51 | 72 | 23 | 30 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 | 16 | 30 | 51 | 72 | 23 | 30 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 019 | 1 055 | 1 043 | 841 | 654 | 437 | 326 | 301 | 330 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 905 | 941 | 941 | 751 | 540 | 356 | 243 | 192 | 221 |
| Andra långfristiga fordringar | 114 | 114 | 102 | 90 | 114 | 82 | 83 | 109 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 577 | 614 | 659 | 1 087 | 1 126 | 1 137 | 807 | 108 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 7 | 6 | 336 | 307 | 292 | 303 | 75 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 272 | 307 | 292 | 303 | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 2 | 2 | 65 | – | 0 | 0 | 75 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 5 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 177 | 176 | 176 | 119 | 78 | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 177 | 176 | 176 | 119 | 78 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 395 | 431 | 476 | 632 | 741 | 845 | 504 | 33 | 144 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 599 | 1 685 | 1 732 | 1 980 | 1 852 | 1 597 | 1 163 | 409 | 475 |
| Eget kapital | 1 192 | 1 122 | 1 182 | 1 209 | 1 063 | 884 | 658 | 290 | 319 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 142 | 1 072 | 1 132 | 1 159 | 1 013 | 834 | 608 | 240 | 269 |
| Balanserat resultat | 1 072 | 1 132 | 1 059 | 1 013 | 834 | 533 | 240 | 269 | 325 |
| Årets resultat | 69 | −60 | 74 | 146 | 179 | 301 | 369 | −30 | −55 |
| Obeskattade reserver | 275 | 410 | 410 | 380 | 320 | 255 | 135 | 0 | 6 |
| Periodiseringsfonder | 275 | 410 | 410 | 380 | 320 | 255 | 135 | 0 | 6 |
| Avsättningar | 114 | 114 | 102 | 90 | 114 | 82 | 83 | 109 | 109 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 39 | 37 | 301 | 355 | 376 | 287 | 11 | 40 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 4 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 12 | 16 | 26 | – | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 9 | 15 | 23 | 68 | 200 | 99 | – | – |
| Övriga skulder | 7 | 21 | 17 | 261 | 266 | 145 | 183 | 6 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 114 | 114 | 82 | 83 | 109 | 109 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 1 159 | 1 013 | 834 | 608 | 240 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har under 2019 bytt namn från Korkchilone AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | 109 | 109 | 98 |
| Årets inköp | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 12 | 24 | 0 | 32 | 31 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 24 | 0 | 1 | 31 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 905 | 941 | 941 | 751 | 540 | 370 | 270 | 250 | 265 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 190 | 211 | 170 | 100 | 20 | 0 | 265 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 36 | 0 | – | – | – | – | – | 15 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 14 | 27 | 58 | 44 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 14 | 44 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | 38 | 38 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 69 | 0 | 38 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 91 | 77 | 55 | 34 | 15 | 8 | 0 |
| Årets avskrivningar | 14 | 14 | 21 | 21 | 19 | 8 | 8 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- EKUDDSVÄGEN 28 C, 178 34 EKERÖ
- Registrerat
- 2011-09-21
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för företagets verksamhet är att erbjuda datakonsulttjänster inom mjukvaruutveckling samt att äga och förvalta fast och lös egendom.
Bankgironummer
- 793-8855
- Charmington IT AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att erbjuda datakonsulttjänster inom mjukvaruutveckling samt att äga och förvalta fast och lös egendom.Bolaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2011.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret eller efter dess utgång utöver vad som angivits i denna årsredovisning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.