Start › Södermanlands län › Stallarholmen
Angenent Sjukgymnastik & Friskvård AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 113 | 915 | 973 | 845 | 776 |
| Nettoomsättning | 1 077 | 879 | 939 | 845 | 776 |
| Övriga rörelseintäkter | 36 | 36 | 34 | – | – |
| Rörelsekostnader | 782 | 873 | 1 001 | 832 | 848 |
| Handelsvaror | 0 | 2 | 10 | 6 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 143 | 136 | 348 | 182 | 206 |
| Personalkostnader | 639 | 734 | 643 | 644 | 640 |
| Rörelseresultat | 331 | 42 | −28 | 13 | −72 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 332 | 42 | −25 | 14 | −72 |
| Bokslutsdispositioner | −83 | – | – | 0 | 61 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −83 | – | – | 0 | 61 |
| Resultat före skatt | 249 | 42 | −25 | 14 | −11 |
| Skatt på årets resultat | 52 | 4 | 0 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 197 | 38 | −25 | 10 | −11 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 748 | 422 | 385 | 412 | 398 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 748 | 422 | 385 | 412 | 398 |
| Kortfristiga fordringar | 66 | 74 | 64 | 90 | 94 |
| Övriga fordringar | 9 | 11 | 10 | 6 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 57 | 64 | 54 | 84 | 88 |
| Kassa och bank | 682 | 347 | 322 | 321 | 304 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 748 | 422 | 385 | 412 | 398 |
| Eget kapital | 573 | 376 | 338 | 363 | 353 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 523 | 326 | 288 | 313 | 303 |
| Balanserat resultat | 326 | 288 | 313 | 303 | 313 |
| Årets resultat | 197 | 38 | −25 | 10 | −11 |
| Obeskattade reserver | 83 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 83 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 92 | 45 | 47 | 49 | 45 |
| Skatteskulder | 43 | – | 0 | 5 | 2 |
| Övriga skulder | 29 | 25 | 27 | 24 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 50 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Ackumulerade avskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
Om bolaget
- Adress
- SJÖVÄGEN 5, 645 62 STALLARHOLMEN
- Registrerat
- 2011-09-19
- Bransch
- Fysioterapeutisk verksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sjukgymnastik och friskvård, äga och förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5500-8007
- ANGENENT SJUKGYMNASTIK
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Strängnäs
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver sjukgymnastik och friskvård. Företaget har sitt säte i Strängnäs .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.