Start › Stockholms län › Stockholm
Staffan Lang AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 174 | 737 | 1 063 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 174 | 737 | 1 063 |
| Rörelsekostnader | 26 | 22 | 19 | 21 | 29 | 32 | 461 | 437 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 22 | 19 | 21 | 29 | 31 | 282 | 297 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | 118 | 124 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 16 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 45 | 0 |
| Rörelseresultat | −26 | −22 | −19 | −21 | −29 | 142 | 276 | 626 |
| Finansiella poster | 2 131 | 705 | 722 | 205 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 109 | 702 | 705 | 205 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 22 | 3 | 17 | 0 | – | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 105 | 683 | 702 | 184 | −29 | 142 | 276 | 626 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 8 | 27 | −35 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 8 | 27 | −35 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 105 | 683 | 702 | 192 | −2 | 107 | 276 | 626 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 23 | 61 | 141 |
| Årets resultat | 2 105 | 683 | 702 | 192 | −2 | 84 | 215 | 485 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 107 | 5 410 | 4 931 | 4 424 | 4 457 | 4 654 | 4 715 | 4 697 |
| Anläggningstillgångar | 5 640 | 4 440 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 520 | 4 410 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 61 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | 0 | 51 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 640 | 4 440 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 520 | 4 349 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 900 | 900 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 4 740 | 3 540 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 520 | 4 349 |
| Omsättningstillgångar | 1 467 | 970 | 511 | 4 | 37 | 234 | 195 | 287 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 39 | 2 | 16 | 4 | 76 | 148 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 2 | 2 | 2 | 6 | 114 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 23 | 0 | 14 | 2 | 64 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 17 | – | – | 0 | 6 | 34 |
| Kassa och bank | 1 465 | 969 | 471 | 2 | 21 | 231 | 119 | 139 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 107 | 5 410 | 4 931 | 4 424 | 4 457 | 4 654 | 4 715 | 4 697 |
| Eget kapital | 6 973 | 5 400 | 4 921 | 4 414 | 4 416 | 4 602 | 4 695 | 4 652 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 923 | 5 350 | 4 871 | 4 364 | 4 366 | 4 552 | 4 645 | 4 602 |
| Balanserat resultat | 4 818 | 4 666 | 4 169 | 4 172 | 4 368 | 4 468 | 4 430 | 4 117 |
| Årets resultat | 2 105 | 683 | 702 | 192 | −2 | 84 | 215 | 485 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 8 | 35 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 8 | 35 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 134 | 11 | 10 | 10 | 33 | 17 | 20 | 45 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 7 | 10 | 16 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 23 | – | 0 | 18 |
| Övriga skulder | 124 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 210 | 204 | 195 | 194 | 184 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 366 | 4 552 | 4 645 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Planer finns på att avveckla verksamheten under nästkommande räkenskapsår. Bolaget kommer troligen att säljas alternativt likvideras.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under föregående år avvecklade bolaget sin verksamhet och den är nu vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget planerar att avveckla sin läkarmottagningsverksamhet under nästkommande räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-09-30 | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 740 | 3 540 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 420 | 4 520 | 4 349 | 3 946 |
| Årets inköp | 1 200 | 20 | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-09-30 | 2025-09-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 900 | 900 |
| Omklassificeringar | – | 900 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 166 | 166 |
| Försäljningar och utrangeringar | 166 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 114 | 98 |
| Årets avskrivningar | 16 | 16 | – |
| Återförda avskrivningar | 130 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 | 10 |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- UPPLANDSGATAN 15 LGH 1302, 113 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-09-19
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva läkarmottagningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet samt utbildning och föreläsning inom områden medicin, konst och musik. Aktiebolaget skall även förvalta bolagets tillgångar genom handel med värdepapper.
Bankgironummer
- 5221-7940
- Staffan Lang AB
kontrollerat 2026-10-09 - 790-9674
- Staffan Lang AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-27
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har tidigare bedrivit läkarmottagningsverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Boalgets verksamhet är vilande från och med januari 2021.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.