PH Invest - PHI AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 80 | 60 | 235 | 1 021 | 951 | 1 080 | 1 191 | 506 |
| Nettoomsättning | 80 | 60 | 235 | 1 021 | 951 | 1 076 | 1 191 | 506 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 170 | 221 | 148 | 93 | 112 | 70 | 63 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 147 | 199 | 126 | 70 | 104 | 70 | 62 | 34 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 23 | 23 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 8 | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | −90 | −161 | 87 | 929 | 839 | 1 009 | 1 128 | 472 |
| Finansiella poster | 831 | −32 | 9 | 0 | −3 | −1 | −1 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 822 | – | – | 0 | −2 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 19 | 9 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −50 | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 741 | −194 | 96 | 928 | 836 | 1 008 | 1 127 | 472 |
| Bokslutsdispositioner | 371 | 96 | −41 | −233 | −217 | −250 | 100 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 371 | 96 | −41 | −233 | −217 | −250 | 100 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 112 | −98 | 55 | 695 | 619 | 758 | 1 227 | 472 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 0 | 26 | 150 | 134 | 167 | 264 | 104 |
| Årets resultat | 1 036 | −98 | 29 | 546 | 485 | 591 | 964 | 368 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 201 | 1 597 | 1 958 | 2 111 | 1 523 | 1 086 | 1 312 | 720 |
| Anläggningstillgångar | 928 | 785 | 864 | 886 | 841 | 544 | 28 | 28 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 23 | 45 | 68 | 90 | 113 | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 23 | 45 | 68 | 90 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 905 | 740 | 796 | 796 | 729 | 544 | 28 | 28 |
| Andelar i intresseföretag | 300 | 135 | 135 | 135 | 68 | 6 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | – | −50 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 20 | 70 | 76 | 76 | 76 | 538 | 28 | 28 |
| Andra långfristiga fordringar | 585 | 585 | 585 | 585 | 585 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 273 | 812 | 1 094 | 1 225 | 682 | 542 | 1 284 | 692 |
| Kortfristiga fordringar | 121 | 62 | 274 | 126 | 470 | 105 | 302 | 186 |
| Kundfordringar | 100 | 0 | 145 | 107 | 368 | 92 | 214 | 176 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 61 | – | 0 | 70 | 0 |
| Övriga fordringar | 21 | 62 | 129 | −42 | 102 | 13 | 17 | 11 |
| Kassa och bank | 1 153 | 750 | 820 | 1 099 | 212 | 437 | 982 | 506 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 201 | 1 597 | 1 958 | 2 111 | 1 523 | 1 086 | 1 312 | 720 |
| Eget kapital | 1 716 | 889 | 1 192 | 1 358 | 1 000 | 705 | 1 014 | 422 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 666 | 839 | 1 142 | 1 308 | 950 | 655 | 964 | 372 |
| Balanserat resultat | 630 | 937 | 1 113 | 762 | 465 | 64 | 0 | 3 |
| Årets resultat | 1 036 | −98 | 29 | 546 | 485 | 591 | 964 | 368 |
| Obeskattade reserver | 274 | 645 | 741 | 700 | 467 | 250 | 0 | 100 |
| Periodiseringsfonder | 274 | 645 | 741 | 700 | 467 | 250 | 0 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 211 | 63 | 25 | 53 | 56 | 131 | 298 | 198 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 62 | 274 | 146 |
| Övriga skulder | 211 | 63 | 25 | 53 | 56 | 69 | 24 | 53 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 293 | 210 | 205 | 196 | 188 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 308 | 950 | 655 | 964 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har säkrat ett utökat konsultuppdrag, vilket har bidragit till en nettoomsättningsökning på över 33 procent.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft färre konsultuppdrag, omsättning och resultatet har därmed fallit kraftigt jämnfört mot tidigare räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har gjort färre konsultuppdrag, omsättning & resultatet har därmed fallit kraftigt jämnfört mot tidigare räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 300 | 135 | 135 | 135 | 68 | 6 |
| Årets inköp | – | – | – | 68 | 62 | 6 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 585 | 585 | 585 | 585 | 585 | 460 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 70 | 76 | 76 | 76 | 78 | 28 | 28 | 28 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 50 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 2 | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | −50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Ackumulerade avskrivningar | 90 | 68 | 45 | 23 | – |
| Årets avskrivningar | 23 | 23 | 23 | 23 | – |
Om bolaget
- Adress
- KÄRLEKSGATAN 5 A, 211 45 MALMÖ
- Registrerat
- 2011-09-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva investerings-, rådgivnings- och konsultverksamhet inom området företags- utveckling samt utföra tjänster inom immaterialrätt, företags- ledning och företagsetablering jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 434-5740
- PH Invest - PHI AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver investerings- rådgivnings och konsultverksamhet inom företagsutvecklings och utförtjänster inom immaterialrätt. Företaget har sitt säte i Malmö kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.