Start › Stockholms län › Stockholm
Quarterback Capital AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 519 | 1 513 | 844 | 834 | 516 | 361 |
| Övriga externa kostnader | 87 | 55 | 44 | 58 | 38 | 14 |
| Personalkostnader | 1 432 | 1 458 | 801 | 777 | 478 | 347 |
| Rörelseresultat | −1 519 | −1 513 | −844 | −834 | −516 | −361 |
| Finansiella poster | 5 493 | 31 012 | 4 470 | 48 617 | 5 459 | 4 098 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 7 895 | 41 207 | 4 470 | 50 468 | 5 548 | −91 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 100 | 1 378 | 0 | 0 | 25 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 2 501 | 11 573 | 0 | 1 851 | 115 | −4 190 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 975 | 29 499 | 3 626 | 47 782 | 4 943 | 3 738 |
| Resultat före skatt | 3 975 | 29 499 | 3 626 | 47 782 | 4 943 | 3 738 |
| Årets resultat | 3 975 | 29 499 | 3 626 | 47 782 | 4 943 | 3 738 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 99 133 | 94 713 | 65 396 | 61 983 | 20 430 | 17 739 |
| Anläggningstillgångar | 98 280 | 92 305 | 64 887 | 39 866 | 19 523 | 16 700 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 98 280 | 92 305 | 64 887 | 39 866 | 19 523 | 16 700 |
| Andelar i koncernföretag | 125 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 67 213 | 61 369 | 57 293 | 35 744 | 19 401 | 16 168 |
| Andra långfristiga fordringar | 30 920 | 30 814 | 7 472 | 4 000 | 0 | 432 |
| Omsättningstillgångar | 853 | 2 408 | 509 | 22 117 | 907 | 1 039 |
| Kortfristiga fordringar | 762 | 28 | 0 | – | 0 | 138 |
| Övriga fordringar | 665 | 2 | 0 | – | 0 | 138 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 97 | 26 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 91 | 2 381 | 508 | 22 117 | 907 | 902 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 99 133 | 94 713 | 65 396 | 61 983 | 20 430 | 17 739 |
| Eget kapital | 98 426 | 94 661 | 65 362 | 61 926 | 14 344 | 9 601 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 98 376 | 94 611 | 65 312 | 61 876 | 14 294 | 9 551 |
| Balanserat resultat | 94 402 | 65 112 | 61 686 | 14 094 | 9 351 | 5 813 |
| Årets resultat | 3 975 | 29 499 | 3 626 | 47 782 | 4 943 | 3 738 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 6 000 | 8 000 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 6 000 | 8 000 |
| Kortfristiga skulder | 706 | 53 | 33 | 57 | 86 | 138 |
| Övriga skulder | 706 | 47 | 33 | 57 | 86 | 138 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 209 | 200 | 190 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 14 294 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 156 | 143 | 137 | 137 | 137 | 0 |
| Årets inköp | 13 | 5 | 0 | 0 | 137 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 134 | 121 | 115 | 115 | 115 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 13 | 5 | – | 0 | 115 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Årets inköp | 25 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 920 | 30 814 | 7 472 | 4 000 | 0 |
| Årets inköp | 105 | 23 342 | 7 000 | 4 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 3 528 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 77 527 | 69 194 | 59 144 | 37 596 | 20 728 | 17 494 | 20 894 |
| Årets inköp | 10 343 | 24 613 | 21 549 | 18 193 | 13 771 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 011 | 14 563 | 0 | 1 326 | 10 538 | 4 190 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 875 | 7 826 | 1 851 | 1 851 | 1 326 | 1 326 | 5 516 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 5 974 | 0 | 1 851 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 24 613 | 21 549 | 1 326 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAVÄGEN 18, 114 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-09-15
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga värdepaper, aktier och låneinstrument samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, andelar och andra värdepapper. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Quartier Latin AB, 556637-6785 samt Quarterbite AB, 559516-8161, båda bolagen med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Quartier Latin AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, andelar och andra värdepapper. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Quartier Latin AB, 556637-6785 samt Quarterbite AB, 559516-8161, båda bolagen med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Quarterbite AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, andelar och andra värdepapper. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Quartier Latin AB, 556637-6785 samt Quarterbite AB, 559516-8161, båda bolagen med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Quartier Latin AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, andelar och andra värdepapper. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Quartier Latin AB, 556637-6785, med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Quartier Latin AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, andelar och andra värdepapper. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Quartier Latin AB, 556637-6785, med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Quartier Latin AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, andelar och andra värdepapper. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Quartier Latin AB, 556637-6785, med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Visa fler relationer
-
Quartier Latin AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, andelar och andra värdepapper. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Quartier Latin AB, 556637-6785, med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .