Start › Stockholms län › Solna
Chili Resa AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 318 | 2 991 | 2 766 | 3 435 | 2 688 |
| Nettoomsättning | 3 318 | 2 819 | 2 571 | 3 031 | 2 526 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 173 | 195 | 404 | 162 |
| Rörelsekostnader | 2 893 | 3 299 | 3 331 | 3 201 | 2 704 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 270 | 837 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 722 | 695 | 583 |
| Övriga externa kostnader | 784 | 930 | 1 228 | 1 394 | 1 037 |
| Personalkostnader | 839 | 1 317 | 1 168 | 981 | 917 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 215 | 212 | 131 | 168 |
| Rörelseresultat | 425 | −308 | −565 | 234 | −16 |
| Finansiella poster | −28 | −29 | −17 | −42 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 28 | 29 | 17 | 42 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 397 | −337 | −581 | 192 | −25 |
| Resultat före skatt | 397 | −337 | −581 | 192 | −25 |
| Skatt på årets resultat | 12 | – | 0 | 40 | 0 |
| Årets resultat | 385 | −337 | −581 | 152 | −25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 625 | 1 013 | 1 078 | 939 | 795 |
| Anläggningstillgångar | 738 | 511 | 726 | 519 | 650 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 133 | 231 | 330 | 429 | 528 |
| Goodwill | 133 | 231 | 330 | 429 | 528 |
| Materiella anläggningstillgångar | 605 | 280 | 396 | 90 | 122 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 418 | 93 | 146 | 90 | 122 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 188 | 188 | 250 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 887 | 502 | 352 | 420 | 145 |
| Varulager m.m. | 36 | 36 | 31 | 18 | 15 |
| Råvaror och förnödenheter | 36 | 36 | 31 | 18 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 236 | 246 | 186 | 165 | 108 |
| Kundfordringar | 55 | 21 | 29 | 110 | 78 |
| Övriga fordringar | 72 | 133 | 140 | 37 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 109 | 92 | 18 | 17 | 17 |
| Kassa och bank | 615 | 219 | 134 | 237 | 22 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 625 | 1 013 | 1 078 | 939 | 795 |
| Eget kapital | 434 | 50 | 46 | 498 | 346 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 384 | 0 | −4 | 448 | 296 |
| Balanserat resultat | 0 | 336 | 578 | 296 | 321 |
| Årets resultat | 385 | −337 | −581 | 152 | −25 |
| Långfristiga skulder | 248 | 75 | 233 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 248 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 75 | 233 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 943 | 888 | 799 | 442 | 450 |
| Leverantörsskulder | 324 | 331 | 230 | 45 | 30 |
| Skatteskulder | 12 | 3 | 3 | – | – |
| Övriga skulder | 607 | 539 | 550 | 381 | 419 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 15 | 15 | 15 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | −4 | 448 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 340 | 130 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 313 | 313 | 313 |
| Årets inköp | – | – | 313 |
| Ackumulerade avskrivningar | 125 | 125 | 63 |
| Årets avskrivningar | – | 63 | 63 |
Goodwill
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 990 | 990 | 990 | 990 | 990 |
| Ackumulerade avskrivningar | 759 | 660 | 561 | 462 | 363 |
| Årets avskrivningar | 99 | 99 | 99 | 99 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 775 | 375 | 375 | 269 | 269 | 124 |
| Årets inköp | 400 | – | 106 | – | 145 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 358 | 283 | 229 | 179 | 147 | 78 |
| Årets avskrivningar | 75 | 53 | 50 | 32 | 69 | – |
Om bolaget
- Adress
- Skytteholmsvägen 24, 171 44 SOLNA
- Registrerat
- 2011-08-30
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva restaurang- och cateringverksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-09-06
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver restaurang och cateringverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.