Start › Jämtlands län › Östersund
DAKI AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 879 | 296 | 0 | 806 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 806 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 879 | 296 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 363 | 680 | 429 | 642 |
| Övriga externa kostnader | 970 | 646 | 429 | 642 |
| Av- och nedskrivningar | 393 | 33 | – | – |
| Rörelseresultat | 516 | −383 | −429 | 164 |
| Finansiella poster | −3 | −2 | −18 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 2 | 18 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 513 | −385 | −447 | 163 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −3 700 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 3 700 | 0 |
| Resultat före skatt | 513 | −385 | −4 147 | 163 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 34 |
| Årets resultat | 513 | −385 | −4 147 | 129 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 807 | 9 964 | 14 219 | 14 331 |
| Anläggningstillgångar | 9 451 | 9 844 | 12 149 | 12 149 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 451 | 9 844 | 12 149 | 12 149 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 393 | 393 | 393 |
| Andelar i intresseföretag | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 951 | 6 951 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 9 256 | 9 256 |
| Omsättningstillgångar | 356 | 120 | 2 070 | 2 182 |
| Kortfristiga fordringar | 219 | 26 | 1 953 | 2 034 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 183 |
| Övriga fordringar | 219 | 26 | 1 868 | 1 766 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 85 | 85 |
| Kassa och bank | 137 | 95 | 116 | 149 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 807 | 9 964 | 14 219 | 14 331 |
| Eget kapital | 8 877 | 8 364 | 8 750 | 12 896 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 827 | 8 314 | 8 700 | 12 846 |
| Balanserat resultat | 8 314 | 8 700 | 12 846 | 12 717 |
| Årets resultat | 513 | −385 | −4 147 | 129 |
| Obeskattade reserver | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Periodiseringsfonder | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Långfristiga skulder | 830 | 1 620 | 0 | 50 |
| Övriga skulder | 830 | 1 620 | 0 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 0 | −120 | 5 369 | 1 285 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 23 |
| Övriga skulder | 0 | −120 | 5 355 | 1 248 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 14 | 14 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2022 sålde bolaget konsulttjänster till annat bolag, under 2023 avslutades det uppdraget varav omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 393 | 393 | 393 | 393 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 393 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 393 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 9 256 | 9 256 |
| Försäljningar och utrangeringar | 9 256 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 951 | 6 951 |
| Årets inköp | – | 6 951 |
Om bolaget
- Adress
- PRÄSTGATAN 65 A LGH 1002, 831 34 ÖSTERSUND
- Registrerat
- 2011-08-15
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-16
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper. Bolagets säte är Östersund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.