Start › Stockholms län › Hägersten
Investisol AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 33 | 275 | 478 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 33 | 275 | 478 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 | 3 | 28 | 6 | 22 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 3 | 6 | 6 | 22 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 22 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −3 | 5 | 269 | 456 | −6 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −3 | 5 | 271 | 458 | −6 |
| Resultat före skatt | −4 | −3 | 5 | 271 | 458 | −6 |
| Årets resultat | −4 | −3 | 5 | 271 | 458 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 740 | 743 | 748 | 843 | 672 | 314 |
| Anläggningstillgångar | 733 | 733 | 733 | 802 | 667 | 311 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 733 | 733 | 733 | 802 | 667 | 311 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 733 | 733 | 733 | 802 | 667 | 311 |
| Omsättningstillgångar | 7 | 10 | 16 | 42 | 5 | 3 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 6 | 9 | 15 | 41 | 4 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 740 | 743 | 748 | 843 | 672 | 314 |
| Eget kapital | 718 | 722 | 724 | 839 | 668 | 210 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 668 | 672 | 674 | 789 | 618 | 160 |
| Balanserat resultat | 672 | 674 | 669 | 618 | 160 | 166 |
| Årets resultat | −4 | −3 | 5 | 271 | 458 | −6 |
| Kortfristiga skulder | 22 | 21 | 24 | 4 | 4 | 104 |
| Övriga skulder | 20 | 20 | 20 | 0 | 0 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 1 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 120 | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 120 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 618 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 733 | 733 | 733 | 802 | 802 | 311 | 254 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 356 | 57 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 69 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FRÄMLINGSVÄGEN 25, 126 48 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2011-07-06
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva värdepappersinvesteringar, samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-06
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Hägersten registrerades år 2011 och bedriver sedan och bedriver sedan dess handel med värdepapper.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.