Start › Hallands län › Kullavik
EVOSTRA AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 244 | 408 | 54 | – | – | 54 | 0 |
| Nettoomsättning | 114 | 27 | 54 | – | – | 54 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 130 | 381 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 447 | 403 | 93 | – | – | 100 | 64 |
| Övriga externa kostnader | 637 | 393 | 93 | – | – | 100 | 64 |
| Personalkostnader | 289 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 501 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 203 | 6 | −39 | – | – | −46 | −64 |
| Finansiella poster | 4 091 | 18 174 | 3 612 | – | – | 1 931 | 18 686 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 110 | 17 573 | 3 620 | – | – | 1 797 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 913 | 1 | 11 | – | – | 107 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 268 | 528 | 39 | – | – | 29 | 18 723 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 200 | −72 | 58 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | – | – | 3 | 37 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 888 | 18 180 | 3 573 | – | – | 1 885 | 18 622 |
| Bokslutsdispositioner | 64 | −130 | 120 | – | – | 178 | 110 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 64 | −130 | 120 | – | – | 178 | 110 |
| Resultat före skatt | 2 952 | 18 050 | 3 693 | – | – | 2 063 | 18 732 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 84 | 29 | – | – | 63 | 76 |
| Årets resultat | 2 923 | 17 966 | 3 663 | – | – | 2 000 | 18 657 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 57 914 | 55 260 | 37 568 | 34 033 | 32 692 | 32 924 | 31 337 |
| Anläggningstillgångar | 22 619 | 18 135 | – | – | – | 21 193 | 16 186 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 945 | – | – | – | – | – | – |
| Byggnader och mark | 5 673 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 272 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 674 | 18 135 | – | – | – | 21 193 | 16 186 |
| Andelar i intresseföretag | 7 505 | 7 329 | – | – | – | 793 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 308 | 418 | – | – | – | 15 780 | 15 780 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 28 | 28 | – | – | – | 3 487 | 406 |
| Andra långfristiga fordringar | 8 833 | 10 360 | – | – | – | 1 133 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 35 295 | 37 124 | – | – | – | 11 731 | 15 151 |
| Kortfristiga fordringar | 327 | 73 | – | – | – | 1 234 | 710 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 71 | 0 |
| Övriga fordringar | 175 | 73 | – | – | – | 1 163 | 710 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 152 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 315 | 4 102 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 315 | 4 102 |
| Kassa och bank | 34 968 | 37 051 | – | – | – | 10 182 | 10 339 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 57 914 | 55 260 | – | – | – | 32 924 | 31 337 |
| Eget kapital | 57 709 | 54 990 | – | – | – | 32 312 | 30 590 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 57 659 | 54 940 | – | – | – | 32 262 | 30 540 |
| Balanserat resultat | 54 736 | 36 975 | – | – | – | 30 262 | 11 883 |
| Årets resultat | 2 923 | 17 966 | – | – | – | 2 000 | 18 657 |
| Obeskattade reserver | 176 | 240 | – | – | – | 518 | 696 |
| Periodiseringsfonder | 176 | 240 | – | – | – | 518 | 696 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 29 | – | – | – | 94 | 51 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | – | – | – | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 11 | – | – | – | 54 | 31 |
| Övriga skulder | 14 | 3 | – | – | – | 4 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | – | – | – | 35 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 210 | 204 | – | – | – | 277 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 32 262 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 705 | 7 329 | 1 343 |
| Årets inköp | 400 | 6 691 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 24 | 760 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −200 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 200 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2020-04-30 | 2019-05-01 | 2019-04-30 | 2018-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 833 | 10 360 | 12 851 | 12 851 | 2 908 | 1 133 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 3 000 | 240 | – | 10 000 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 527 | 2 731 | – | 57 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 72 | 72 | 14 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | – | 58 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2020-04-30 | 2019-05-01 | 2019-04-30 | 2018-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 28 | 2 228 | 2 228 | 6 249 | 3 487 | 406 | 406 | 406 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 28 | – | 2 736 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 200 | – | 3 994 | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | 346 | – | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 693 | 0 |
| Årets inköp | 5 693 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 0 |
| Årets avskrivningar | 20 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 272 | 0 |
| Årets inköp | 272 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KÄLLEBERGSVÄGEN 6, 429 35 KULLAVIK
- Registrerat
- 2011-07-06
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall vara konsultverksamhet och tjänster inom management, organisation och administration, handel med och import av konfektionsvaror, industriella produkter och halvfabrikat, investering i fast och lös egendom och uthyrning av det samma, investering i värdepapper, främst aktier i noterade och onoterade bolag, fastighets- och bostadsförmedling samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 884-5398
- Evostra Management Consulting AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Kungsbacka, Hallands län.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-08-21
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet skall vara konsultverksamhet och tjänster inom management, organisation och administration, handel med och import av konfektionsvaror, industriella produkter och halvfabrikat, investering i fast och lös egendom och uthyrning av detsamma, investering i värdepapper, främst aktier i noterade och onoterade bolag, fastighets- och bostadsförmedling samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har en ny fastighet förvärvats, Pelicano. Förändring av styrelsen har även skett med inval av två nya suppleanter. Likaså har beslut om att utbetala styrelsearvode tagits.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.