Start › Stockholms län › Stockholm
Rustan Panday AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 220 | 379 | 387 | 516 | 500 | 673 | 635 |
| Övriga externa kostnader | 205 | 296 | 305 | 435 | 400 | 570 | 564 |
| Personalkostnader | 15 | 16 | 15 | 14 | 33 | 36 | 71 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 0 |
| Rörelseresultat | −220 | −379 | −387 | −516 | −500 | −673 | −635 |
| Finansiella poster | 799 | 1 056 | −1 580 | 6 635 | 129 031 | 336 | −105 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | −9 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 478 | 1 217 | 2 013 | 6 621 | 128 839 | 0 | 1 695 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 7 | 3 | 40 | 24 | 14 | 61 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −317 | 168 | 2 757 | 26 | −169 | −330 | 1 861 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 840 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 579 | 676 | −1 967 | 6 120 | 128 532 | −337 | −740 |
| Resultat före skatt | 579 | 676 | −1 967 | 6 120 | 128 532 | −337 | −740 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | −10 | 14 | −45 | 65 |
| Årets resultat | 579 | 676 | −1 967 | 6 130 | 128 518 | −293 | −805 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 113 629 | 113 003 | 112 314 | 126 333 | 193 229 | 64 679 | 70 145 |
| Anläggningstillgångar | 112 821 | 112 421 | 111 932 | 123 590 | 192 007 | 63 238 | 68 745 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 67 | 133 | 200 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 67 | 133 | 200 | 267 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 112 821 | 112 421 | 111 865 | 123 456 | 191 807 | 62 971 | 68 745 |
| Andelar i koncernföretag | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fordringar hos koncernföretag | 106 761 | 105 695 | 105 363 | 112 895 | 172 377 | 42 344 | 51 565 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 852 | 6 516 | 5 511 | 9 570 | 16 444 | 16 732 | 12 568 |
| Andra långfristiga fordringar | 108 | 109 | 891 | 891 | 2 885 | 3 795 | 4 512 |
| Omsättningstillgångar | 808 | 582 | 382 | 2 744 | 1 222 | 1 441 | 1 399 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 5 | 4 | 21 | 13 | 83 | 112 |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 13 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 5 | 4 | 21 | 0 | 83 | 112 |
| Kassa och bank | 803 | 577 | 378 | 2 722 | 1 209 | 1 357 | 1 287 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 113 629 | 113 003 | 112 314 | 126 333 | 193 229 | 64 679 | 70 145 |
| Eget kapital | 113 508 | 112 929 | 112 253 | 114 220 | 193 090 | 64 572 | 64 865 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 113 458 | 112 879 | 112 203 | 114 170 | 193 040 | 64 522 | 64 815 |
| Balanserat resultat | 112 879 | 112 203 | 114 170 | 108 040 | 64 522 | 64 815 | 65 620 |
| Årets resultat | 579 | 676 | −1 967 | 6 130 | 128 518 | −293 | −805 |
| Kortfristiga skulder | 121 | 73 | 62 | 12 114 | 139 | 106 | 5 280 |
| Leverantörsskulder | 69 | 3 | 28 | 17 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 23 | 16 | 68 |
| Övriga skulder | 22 | 40 | 4 | 12 067 | 71 | 60 | 5 182 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 193 040 | 64 522 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Rustan Panday ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Rustan Panday AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Rustan Panday ABs finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Rustan Panday AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Rustan Panday ABs finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Rustan Panday AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Rustan Panday ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Rustan Panday AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har vid en extra bolagsstämma utdelat 60 000 000 kronor till ägare.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Rustan Panday AB för räkenskapsåret 2021-01-01-2021-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Rustan Panday ABs finansiella ställning per 2021-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Rustan Panday AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Rustan Panday AB för räkenskapsåret 2020-01-01-2020-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Rustan Panday ABs finansiella ställning per 2020-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Rustan Panday AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 110 | 110 | 891 | 891 | 2 885 | 3 985 | 5 082 | 8 613 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 781 | 0 | 1 995 | 1 100 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 190 | 569 | 492 |
| Årets nedskrivningar | 1 | 0 | 0 | – | – | 0 | 77 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 327 | 9 309 | 8 809 | 9 886 | 16 735 | 17 002 | 12 788 | 7 911 |
| Årets inköp | 0 | 500 | 179 | 550 | 1 133 | 4 213 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 248 | 2 557 | 1 400 | 0 | – | – |
| Omklassificeringar | – | 0 | 637 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 475 | 2 793 | 3 298 | 316 | 291 | 270 | 220 | 105 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 168 | 3 073 | 26 | 21 | 50 | 115 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 500 | 316 | 0 | 1 133 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 106 761 | 105 695 | 105 363 | 112 895 | 172 377 | 42 344 | 51 565 | 49 542 |
| Årets inköp | 1 066 | 932 | 5 105 | 10 766 | 130 033 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 600 | 12 637 | 70 247 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 333 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 333 | 333 | 267 | 200 | 133 | 67 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 387, 111 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-07-01
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva holdingverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-29)
- Revisionsfirma
- Moore Allegretto AB
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva holdingverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.