Start › Stockholms län › Stockholm
Pearl Sverige AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 304 343 | 275 796 | 197 620 | 154 382 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 284 352 | 275 258 | 197 035 | 154 299 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 19 990 | 538 | 585 | 83 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 262 737 | 249 777 | 174 104 | 128 941 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 115 219 | 109 203 | 52 762 | 33 302 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 20 863 | 17 285 | 15 683 | 11 936 | – | – | – |
| Personalkostnader | 125 463 | 120 720 | 104 385 | 82 779 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 489 | 696 | 573 | 385 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 703 | 1 873 | 701 | 539 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 41 606 | 26 019 | 23 516 | 25 441 | – | – | – |
| Finansiella poster | −12 108 | −4 640 | 81 | −4 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −5 024 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 933 | 2 251 | 92 | 7 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 16 017 | 6 891 | 11 | 11 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 498 | 39 359 | 23 597 | 25 437 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 29 498 | 21 379 | 23 597 | 25 437 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 091 | 4 421 | 4 900 | 5 285 | – | – | – |
| Årets resultat | 22 407 | 16 958 | 18 697 | 20 152 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 414 733 | 412 584 | 62 782 | 60 013 | 39 223 | 40 229 | 36 194 |
| Anläggningstillgångar | 321 524 | 326 517 | 3 594 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 664 | 810 | 1 225 | – | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 664 | 810 | 1 225 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 320 860 | 325 707 | 2 369 | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 232 625 | 228 096 | 208 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 88 235 | 97 611 | 2 161 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 93 209 | 87 937 | 59 188 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 76 870 | 47 461 | 51 217 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 68 656 | 38 535 | 45 225 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 396 | 1 871 | 477 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 282 | 2 027 | 1 138 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 536 | 4 128 | 3 549 | – | – | – | – |
| Likvida medel | 16 338 | 40 476 | 7 971 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 414 733 | 414 454 | 62 782 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 38 564 | 31 157 | 24 199 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 38 514 | 31 107 | 24 149 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 16 107 | 14 149 | 5 452 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 22 407 | 16 958 | 18 697 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 306 956 | 291 951 | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 306 956 | 291 951 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 69 213 | 91 346 | 38 583 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 055 | 3 896 | 1 113 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 18 472 | 26 481 | 4 929 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 103 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 9 317 | 38 465 | 16 969 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 36 266 | 22 504 | 15 572 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 15 000 | 15 000 | 10 000 | – | – | – | – |
| Utbetald utdelning | 15 000 | 5 000 | 15 000 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Året har varit bra och bolaget har haft en positiv utveckling vad gäller både omsättning och resultat. Pearl Sverige har två affärsmodeller: 1. Bolaget erbjuder SAP-tjänster och licenser till medelstora företag, innefattande projekt, drift- och förvaltningsåtaganden samt SAP-licenser. 2. Erbjudande av SAP-tjänster till större företag som en del av ett större IT-erbjudande. Styrelsen och verkställande direktören ser positivt på bolagets fortsatta utveckling under kommande år.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Pearl Sverige AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pearl Sverige ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Pearl Sverige AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Pearl Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Året har varit bra och vi har haft en positiv utveckling vad gäller omsättning och resultat. Under 2024 har vi betjänat 36 kunder. Våra topp-5 kunder står för 65% av omsättningen och den totala omsättningen ökade med nästan 40% jämfört med 2023. Våra kunder återfinns i flera regioner och branscher som i sig visar skilda konjunkturcykler. Under året uppgick debiteringsgraden till cirka 86%. Pearl Sverige har två affärsmodeller: 1. Erbjudande av SAP-tjänster och licenser till medelstora företag. Den dynamiska spetsleverantören där projekt, drift/förvaltningsåtaganden och SAP-licenser erbjuds. 2. Erbjudande av SAP-tjänster till större företag som en del av ett större IT-erbjudande
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har under året förvärvat 100% av Pearl Fintech AB, org nr 556511-4377, som tidigare var känt som Applicon AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Pearl Sverige AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pearl Sverige ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Pearl Sverige AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Pearl Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Året har varit mycket bra och vi har haft en stabil utveckling vad gäller kunder. Vi har betjänat 38 kunder under 2022. Topp-5 av kunderna motsvarar ca 66% av omsättningen och omsättningen ökade med 28% jämfört med 2022 till 154 MSEK. De största kunderna var Martin & Servera, Försvarsmakten, Geely, Tibnor och Hennes & Mauritz. Våra kunder återfinns i flera regioner och branscher som i sig uppvisar skilda konjukturcykler. Under året uppgick debiteringsgraden till 92%. Pearl Sverige AB har två affärsmodeller: 1. SAP tjänster till medelstora företag. Den dynamiska spetsleverantören där projekt och förvaltningsåtaganden erbjuds. 2. SAP tjänster till större företag som en del av ett störra IT-erbjudande.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Pearl Sverige AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pearl Sverige ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Pearl Sverige AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Pearl Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 237 650 | 228 096 | 208 |
| Årets inköp | 9 554 | 227 888 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 024 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 5 024 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 88 235 | 97 611 | 2 161 | 112 | 100 |
| Årets inköp | 8 509 | 95 450 | 2 049 | 112 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 17 885 | 0 | 0 | 100 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 663 | 2 525 | 2 259 | 1 832 | 288 |
| Årets inköp | 462 | 266 | 427 | 1 544 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 324 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 000 | 1 714 | 1 034 | 446 | 61 |
| Årets avskrivningar | 489 | 680 | 588 | 385 | – |
| Återförda avskrivningar | 203 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LUNTMAKARGATAN 46, 111 37 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-07-01
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom produkt- och programutveckling och IT-management samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 531-7185
- Pearl Sverige AB
kontrollerat 2026-10-09 - 795-2252
- Pearl Sverige AB
kontrollerat 2026-10-09
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-06-01
- Senaste annonsen
- 2022-06-01
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholms kommun
- Revision
- Ja (2026-06-26)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.