Start › Uppsala län › Uppsala
Patriks Allteknik AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 518 | 2 741 | 2 253 | 2 109 | 2 319 | 2 016 | 1 971 | 1 930 |
| Nettoomsättning | 3 335 | 2 516 | 2 045 | 2 092 | 2 304 | 2 016 | 1 924 | 1 930 |
| Övriga rörelseintäkter | 183 | 225 | 208 | 17 | 15 | 0 | 48 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 128 | 2 506 | 2 025 | 2 167 | 2 268 | 1 896 | 1 785 | 1 932 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 822 | 1 337 | 1 012 | 1 091 | 1 207 | 816 | 760 | 967 |
| Övriga externa kostnader | 550 | 380 | 375 | 339 | 337 | 350 | 373 | 308 |
| Personalkostnader | 747 | 764 | 582 | 678 | 665 | 675 | 617 | 655 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 25 | 57 | 59 | 59 | 55 | 34 | 2 |
| Rörelseresultat | 390 | 235 | 227 | −58 | 52 | 120 | 187 | −2 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | −1 | −1 | 0 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 390 | 235 | 228 | −58 | 51 | 119 | 187 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −89 | −91 | −88 | 58 | 0 | −60 | −78 | 35 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −89 | −91 | −88 | 58 | 0 | −60 | −78 | 35 |
| Resultat före skatt | 301 | 144 | 140 | 0 | 51 | 59 | 109 | 34 |
| Skatt på årets resultat | 90 | 56 | 54 | 27 | 33 | 39 | 50 | 24 |
| Årets resultat | 211 | 87 | 85 | −27 | 18 | 20 | 58 | 10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 370 | 2 068 | 1 697 | 1 229 | 1 232 | 1 088 | 923 | 689 |
| Anläggningstillgångar | 951 | 794 | 699 | 636 | 575 | 514 | 325 | 240 |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 | 4 | 29 | 86 | 145 | 204 | 135 | 170 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 41 | 4 | 29 | 86 | 145 | 204 | 135 | 170 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 910 | 790 | 670 | 550 | 430 | 310 | 190 | 70 |
| Andra långfristiga fordringar | 910 | 790 | 670 | 550 | 430 | 310 | 190 | 70 |
| Omsättningstillgångar | 1 419 | 1 273 | 998 | 593 | 657 | 574 | 598 | 450 |
| Kortfristiga fordringar | 489 | 451 | 701 | 268 | 348 | 318 | 319 | 228 |
| Kundfordringar | 128 | 276 | 435 | 189 | 236 | 236 | 217 | 151 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 205 | 132 | – | – | 0 | 45 | 67 | 0 |
| Övriga fordringar | 4 | 15 | 13 | 43 | 36 | 7 | 7 | 56 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 153 | 29 | 252 | 36 | 75 | 30 | 28 | 21 |
| Kassa och bank | 930 | 822 | 297 | 325 | 310 | 256 | 280 | 221 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 370 | 2 068 | 1 697 | 1 229 | 1 232 | 1 088 | 923 | 689 |
| Eget kapital | 446 | 384 | 297 | 212 | 238 | 221 | 309 | 251 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 396 | 334 | 247 | 162 | 188 | 171 | 259 | 201 |
| Balanserat resultat | 184 | 247 | 162 | 188 | 171 | 150 | 201 | 191 |
| Årets resultat | 211 | 87 | 85 | −27 | 18 | 20 | 58 | 10 |
| Obeskattade reserver | 386 | 297 | 206 | 118 | 176 | 176 | 119 | 41 |
| Periodiseringsfonder | 386 | 297 | 206 | 118 | 176 | 176 | 119 | 41 |
| Långfristiga skulder | 0 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 10 | 70 |
| Övriga skulder | 0 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 10 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 1 539 | 1 297 | 1 105 | 810 | 728 | 602 | 485 | 327 |
| Leverantörsskulder | 214 | 228 | 107 | 66 | 71 | 117 | 105 | 154 |
| Skatteskulder | 20 | 6 | 7 | 2 | 1 | 18 | 4 | 0 |
| Övriga skulder | 318 | 198 | 264 | 125 | 160 | 83 | 114 | 99 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 987 | 864 | 727 | 617 | 497 | 385 | 263 | 74 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 150 | 0 | – | – | – | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 150 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 162 | 188 | 171 | 259 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 910 | 790 | 670 | 550 | 430 | 310 | 190 | 70 |
| Årets inköp | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 330 | 343 | 343 | 343 | 343 | 343 | 220 | 220 | 48 |
| Årets inköp | 45 | – | – | – | – | 124 | – | 172 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 59 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 289 | 339 | 314 | 258 | 198 | 139 | 84 | 50 | 48 |
| Årets avskrivningar | 9 | 25 | 57 | 59 | 59 | 55 | 34 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 59 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÖLSTA BYVÄG 18, 754 74 UPPSALA
- Registrerat
- 2011-07-01
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom byggnadssnickeri, måleri, golv- och väggbeläggning, handel med fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5397-2220
- PATRIKS ALLTEKNIK AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-03
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala, bedriver verksamhet inom byggnadssnickeri, måleri, golv- och väggbeläggning, handel med fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Omsättningen har ökat mot tidigare år på grund av nya uppdrag som utförs av både bolaget och underkonsulter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.