Start › Stockholms län › Stockholm
Vincit Communication AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 345 | 763 | 545 | 1 182 | 1 145 | 1 175 | 1 203 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 345 | 514 | 374 | 1 209 | 1 150 | 1 178 | 1 206 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | 0 | – | – | 0 | −36 | −27 | −5 | −3 | −3 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 248 | 207 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 | 4 | 23 | 283 | 733 | 731 | 861 | 905 | 883 | 765 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 5 | 1 | 0 | 0 | 17 | 7 | 0 |
| Övriga externa kostnader | – | 0 | 18 | 27 | 49 | 50 | 137 | 143 | 188 | 101 |
| Personalkostnader | – | 0 | 5 | 250 | 684 | 682 | 724 | 745 | 689 | 664 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −4 | −23 | 62 | 29 | −187 | 321 | 239 | 292 | 439 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 6 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −4 | −17 | 62 | 29 | −187 | 321 | 238 | 292 | 439 |
| Resultat före skatt | −3 | −4 | −17 | 62 | 29 | −187 | 321 | 238 | 292 | 439 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 76 | 58 | 74 | 102 |
| Årets resultat | −3 | −4 | −17 | 62 | 29 | −187 | 245 | 181 | 217 | 338 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 66 | 69 | 201 | 716 | 806 | 719 | 1 365 | 1 370 | 1 218 | 1 033 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 66 | 69 | 201 | 710 | 806 | 719 | 1 365 | 1 370 | 1 218 | 1 033 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 0 | 36 | 64 | 69 | 72 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 0 | 36 | 64 | 69 | 72 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 1 | 40 | 7 | 17 | 154 | 279 | 256 | 269 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 76 | 222 | 234 | 226 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 1 | 40 | 7 | 17 | 78 | 57 | 22 | 43 |
| Kassa och bank | 66 | 68 | 200 | 669 | 799 | 702 | 1 175 | 1 027 | 893 | 691 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 66 | 69 | 201 | 716 | 806 | 719 | 1 365 | 1 370 | 1 218 | 1 033 |
| Eget kapital | 58 | 61 | 65 | 532 | 670 | 641 | 828 | 918 | 737 | 520 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 | 11 | 15 | 482 | 620 | 591 | 778 | 868 | 687 | 470 |
| Balanserat resultat | 11 | 15 | 32 | 420 | 591 | 778 | 533 | 687 | 470 | 132 |
| Årets resultat | −3 | −4 | −17 | 62 | 29 | −187 | 245 | 181 | 217 | 338 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 8 | 136 | 184 | 136 | 78 | 537 | 452 | 481 | 513 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 78 | 38 | 70 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 8 | 15 | 16 | 27 | 0 | 57 | 69 | 165 | 149 |
| Övriga skulder | – | 0 | 122 | 168 | 109 | 78 | 479 | 305 | 278 | 293 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 400 | – | 0 | 0 | 225 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 620 | 591 | 778 | 868 | 687 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Unde 2023 kom ej några uppdrag in som extrainkomst. Företaget hålls för närvarande aktivt ifall nya uppdrag inkommer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ägaren av Vincit Communication tog en anställning under våren 2022 och valde bort fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av Covid har uppdragen och dess omfattning minskat markant.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättning beror på att företagets orderingång påverkades negativt av Covid-19 epidemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 7 |
| Årets inköp | – | 7 |
| Försäljningar och utrangeringar | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- SANDELSGATAN 40 1TR, 115 33 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-06-23
- Bransch
- Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Import och export av accessoarer, skor kläder och väskor Konsultverksamhet inom marknad, marknadsföring, kommunikation och försäljning. Produktionsansvarig för material och innehåll av ovan nämnda verksamhet. Konsultverksamhet inom individ-, team- och organisationsutveckling. Försäljning av resor främst inom upplevelseindustrin (exempelvis hiking, vinprovning och dykning).
Bankgironummer
- 778-8391
- Sarah P AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-24
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Ej bedrivit någon verksamhet under 2025. Har ett vikariat varför jag önskar hålla igång företaget för framtida potentiella uppdrag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.