Start › Stockholms län › Solna
76 Ways AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 1 074 | 1 469 | 1 385 | 924 | 1 363 | 1 058 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 074 | 1 469 | 1 385 | 924 | 1 363 | 1 058 |
| Rörelsekostnader | 795 | 807 | 816 | 802 | 816 | 803 | 828 | 715 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 58 | 57 | 58 | 50 | 69 | 78 | 54 | 51 |
| Personalkostnader | 732 | 744 | 753 | 747 | 747 | 726 | 764 | 654 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | 0 | 10 | 10 |
| Rörelseresultat | −795 | −807 | 258 | 667 | 569 | 121 | 535 | 343 |
| Finansiella poster | 46 | 25 | −1 | −3 | −4 | −3 | −5 | 87 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 59 | 34 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 8 | 5 | 4 | 4 | 3 | 5 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −749 | −781 | 257 | 664 | 565 | 118 | 530 | 431 |
| Bokslutsdispositioner | 120 | 779 | −20 | −80 | −53 | 81 | −20 | −40 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 120 | 779 | −20 | −80 | −53 | 81 | −20 | −40 |
| Resultat före skatt | −629 | −2 | 237 | 584 | 512 | 199 | 510 | 391 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 27 | 75 | 144 | 133 | 45 | 113 | 100 |
| Årets resultat | −631 | −29 | 163 | 440 | 379 | 154 | 397 | 291 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 434 | 3 105 | 3 948 | 3 701 | 3 231 | 2 849 | 2 975 | 2 539 |
| Anläggningstillgångar | 1 051 | 984 | 905 | 808 | 686 | 584 | 482 | 347 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 16 | 21 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5 | 10 | 16 | 21 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 046 | 974 | 890 | 788 | 686 | 584 | 482 | 337 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 046 | 974 | 890 | 788 | 686 | 584 | 482 | 337 |
| Omsättningstillgångar | 1 383 | 2 121 | 3 042 | 2 893 | 2 546 | 2 265 | 2 493 | 2 192 |
| Kortfristiga fordringar | 152 | 128 | 83 | 133 | 172 | 211 | 357 | 157 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 92 | 310 | 0 |
| Övriga fordringar | 152 | 128 | 83 | 17 | 29 | 119 | 46 | 60 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 116 | 143 | – | 0 | 96 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 74 | 74 | 95 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 74 | 74 | 95 |
| Kassa och bank | 1 231 | 1 993 | 2 960 | 2 760 | 2 374 | 1 980 | 2 062 | 1 940 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 434 | 3 105 | 3 948 | 3 701 | 3 231 | 2 849 | 2 975 | 2 539 |
| Eget kapital | 1 347 | 1 978 | 2 008 | 2 002 | 1 717 | 1 495 | 1 512 | 1 284 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 297 | 1 928 | 1 958 | 1 952 | 1 667 | 1 445 | 1 462 | 1 234 |
| Balanserat resultat | 1 928 | 1 958 | 1 795 | 1 512 | 1 288 | 1 291 | 1 065 | 943 |
| Årets resultat | −631 | −29 | 163 | 440 | 379 | 154 | 397 | 291 |
| Obeskattade reserver | 0 | 120 | 899 | 879 | 799 | 746 | 827 | 807 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 120 | 899 | 879 | 799 | 746 | 827 | 807 |
| Avsättningar | 1 046 | 974 | 890 | 788 | 686 | 584 | 482 | 337 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 33 | 152 | 32 | 29 | 24 | 154 | 111 |
| Leverantörsskulder | 4 | – | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 32 | 28 | 147 | 26 | 24 | 18 | 149 | 106 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 157 | 155 | 157 | 171 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 952 | 1 667 | 1 445 | 1 462 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då projekten som försenades förra räkenskapsåret har kommit igång under detta verksamhetsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga större projekt blev stoppat och en försenad start av nytt projekt som sedan har blivit påverkat av Covid-19 genom en långsam uppstart.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi kan i dagsläget inte bedöma effekterna.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 046 | 974 | 900 | 788 | 686 | 584 | 482 | 337 |
| Årets inköp | 72 | 75 | 102 | 102 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 | 26 | 56 | 70 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 26 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 30 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | 16 | 40 | 49 | 44 | 44 | 44 | 34 | 24 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | 10 | 10 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 30 | 14 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- EVENEMANGSGATAN 30 LGH 2006, 169 56 SOLNA
- Registrerat
- 2011-06-22
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsult och utvecklingsverksamhet inom IT.
Bankgironummer
- 772-1640
- 76 WAYS AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-12
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
76 Ways AB är verksam inom konsult och utvecklingsverksamhet inom IT-branschen. De första verksamhetsåren har haft god beläggning då Bolaget hade ett bra samarbete med en större kund. Efterfrågan på datorprogrammering är hög och fokus på kommande räkenskapsår är att knyta nya kundkontakter och således öka intäkterna. Bolaget har inte haft någon verksamhet under de senaste två åren. Företaget har sitt säte i Solna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.