Genomsyn

Start › Västernorrlands län › Bergeforsen

JALTEK AB

556855-3399AktiebolagAvregistrerat 2022-11-25Räkenskapsår 2021-01-01 – 2021-12-31

Omsättning 2021
556 tkr
Resultat efter fin. poster 2021
−6 tkr
Årets resultat 2021
−6 tkr
Eget kapital 2021
313 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20212021: 1,0 %1,0 %20202020: 0,4 %0,4 %20192019: 0,4 %0,4 %20182018: 0,3 %0,3 %20172017: 0,2 %0,2 %20162016: 0,4 %0,4 %20152015: 0,6 %0,6 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 5561 0681 0111 069
Nettoomsättning 5561 0681 0111 069
Rörelsekostnader 562839863983
Råvaror och förnödenheter 31–––
Övriga externa kostnader 63890145
Personalkostnader 525801773831
Av- och nedskrivningar ––07
Rörelseresultat −622914885
Finansiella poster 0−18000
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar −180–––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar −180180––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000
Resultat efter finansiella poster −64914885
Resultat före skatt −64914885
Skatt på årets resultat 0493223
Årets resultat −6011662

BalansräkningBelopp i tkr

Post2021202020192018
TILLGÅNGAR 325712705760
Anläggningstillgångar 001800
Materiella anläggningstillgångar 0000
Inventarier, verktyg och installationer 0000
Finansiella anläggningstillgångar 001800
Andra långfristiga värdepappersinnehav 001800
Omsättningstillgångar 325712525760
Kortfristiga fordringar 30243235263
Kundfordringar 0210214240
Övriga fordringar 3034210
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––023
Kortfristiga placeringar ––0180
Övriga kortfristiga placeringar ––0180
Kassa och bank 294468291317
EGET KAPITAL OCH SKULDER 325712705760
Eget kapital 313319319202
Bundet eget kapital 50505050
Aktiekapital 50505050
Fritt eget kapital 263269269152
Balanserat resultat 26926915290
Årets resultat −6011662
Långfristiga skulder 12307301449
Övriga skulder 12307301449
Kortfristiga skulder 08686108
Leverantörsskulder 0222213
Skatteskulder ––0−68
Övriga skulder 0646498
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––065

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2021202020192018
Medel att disponera –269269–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av avveckling av företaget genom frivillig likvidation

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Bolaget har inte påverkats av den pågående pandemin Covid 19.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Bolagets har inte påverkats av pandemin Covid 19.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 272727
Ackumulerade avskrivningar 272726
Årets avskrivningar –1–

Om bolaget

Adress
Viktjärnsgatan 28, 861 38 BERGEFORSEN
Registrerat
2011-06-09

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom mekanisk konstruktion, produktionsteknik och montageledning samt därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2022-05-10
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver konsultverksamhet inom mekanisk konstruktion, produktionsteknik och montageledning. Företaget har sitt säte i Sundsvalls kommun. Bolagets verksamhet är inte beronde av människors möjlighet till att röra sig fritt i samhället

Väsentliga händelser

Bolaget har under räkenskapsåret satt sig i frlvillig likvidtaion.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2021240 kB Öppna
2020240 kB Öppna
2019240 kB Öppna