Start › Stockholms län › Stockholm
Exreme Security Solutions AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 278 | 250 | 435 | 391 | 2 | 314 | 20 |
| Nettoomsättning | 3 270 | 250 | 435 | 391 | 2 | 334 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | – | – | – | 0 | −20 | 20 |
| Rörelsekostnader | 3 315 | 236 | 2 | 1 | 1 | 300 | 3 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 210 | – | – | 0 | 290 | 0 |
| Handelsvaror | 2 313 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 210 | 26 | 2 | 1 | 1 | 10 | 3 |
| Personalkostnader | 755 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 37 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −37 | 14 | 434 | 390 | 0 | 15 | 17 |
| Finansiella poster | −2 | −632 | −4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −630 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 2 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −618 | 430 | 390 | 0 | 15 | 17 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 207 | −109 | −98 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 207 | −109 | −98 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −39 | −411 | 321 | 293 | 0 | 15 | 17 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 46 | 67 | 60 | 0 | 3 | 4 |
| Årets resultat | −39 | −458 | 253 | 232 | 0 | 12 | 14 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 566 | 410 | 1 570 | 756 | 79 | 79 | 66 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 330 | 4 | 4 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 330 | 4 | 4 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 1 330 | 4 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 566 | 410 | 240 | 752 | 75 | 79 | 66 |
| Varulager m.m. | 4 795 | – | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 4 795 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 742 | 145 | 63 | 453 | 9 | 4 | 32 |
| Kundfordringar | 594 | 145 | 0 | 243 | 2 | 0 | 1 |
| Fordringar hos koncernföretag | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 124 | 0 | 63 | 209 | 8 | 4 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Kassa och bank | 30 | 265 | 177 | 300 | 66 | 76 | 34 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 566 | 410 | 1 570 | 756 | 79 | 79 | 66 |
| Eget kapital | 50 | 81 | 538 | 285 | 52 | 52 | 41 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 31 | 488 | 235 | 2 | 2 | −9 |
| Balanserat resultat | 39 | 488 | 235 | 2 | 2 | −9 | −23 |
| Årets resultat | −39 | −458 | 253 | 232 | 0 | 12 | 14 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 207 | 98 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 207 | 98 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 516 | 329 | 825 | 374 | 27 | 27 | 25 |
| Leverantörsskulder | 3 875 | 263 | – | 0 | 13 | 0 | 13 |
| Skulder till koncernföretag | 1 480 | 0 | 200 | 300 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 49 | 120 | 60 | 0 | 3 | 4 |
| Övriga skulder | 32 | 6 | 500 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 129 | 12 | 5 | 5 | 5 | 15 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 | 2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 8 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat väsentligt jämfört med föregående räkenskapsår. Ökningen är huvudsakligen hänförlig till förvärvet av verksamhetsgrenen från Telia Company AB och den försäljning som tillkommit efter övertagandet den 11 augusti 2025. Jämförelsen med tidigare räkenskapsår påverkas därför av att bolagets verksamhet har förändrats väsentligt under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har beslutat att lägga om sitt räkenskapsår för att anpassa detta till övriga bolag i koncernen. Nästkommande räkenskapsår kommer därför att vara ett förkortat räkenskapsår och omfatta perioden 1 maj–31 december 2026.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamhetens målgrupp delvis förändrats och fokus under året varit att förbereda bolaget för nya segment.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga nya uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% efter nedgång pga effekterna av covid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% pga nya uppdrag som utförts trots Coronapandemi.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med hänsyn till Coronas fortsättning kommer bolagets styrelse att hålla utvecklingen udder uppsikt i syfte att säkerställa bolagets långsiktiga ställning och status.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 330 | 4 | 4 |
| Årets inköp | – | – | 1 330 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 330 | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | −4 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556855-0015, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-06-07
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, utveckla, konstruera, tillverka, sälja och leverera samt i övrigt idka handel och annan näring med varor, produkter och övrig utrustning ävensom service, underhåll och andra tjänster inom områden för telekommunikation och IT. Att handla med, äga samt förvalta såväl fast som lös egendom såsom aktier, fonder och andra värdepapper. Att idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 778-2832
- Exreme Security Solutions AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Exreme Security Solutions AB bedriver verksamhet inom utveckling, produktion och försäljning av tekniska lösningar inom kommunikation och säkerhet. Bolagets huvudsakliga verksamhet består av produkter för hisskommunikation som säljs till distributörer och andra kunder på den svenska och europeiska marknaden. Under 2025 förvärvade bolaget verksamhetsgrenen Fältcom från Telia Company AB. Produktområdet omfattar lösningar för kommunikation och nödsamtal i hissar och utgör idag huvuddelen av bolagets verksamhet. Bolaget har sitt säte i Luleå.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret förvärvade bolaget en verksamhetsgren från Telia Company AB med inriktning på produkter för hisskommunikation. Förvärvet genomfördes den 11 augusti 2025 och omfattade bland annat produktportföljen Fältcom, befintliga kundrelationer samt tillhörande teknisk dokumentation och kompetens. I samband med förvärvet övertog bolaget även Telias kvarvarande lager av produkter inom verksamhetsområdet. Efter övertagandet har verksamheten integrerats i bolaget och försäljningen bedrivs huvudsakligen till distributörer och andra kunder på den europeiska marknaden. Förvärvet innebär en väsentlig förändring och utökning av bolagets verksamhet och har medfört en betydande ökning av såväl omsättning som balansomslutning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.