Start › Stockholms län › Järna
BR Stockholm Försäljning AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 702 | 5 552 | 7 020 | 10 225 | 8 754 | 5 102 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 702 | 5 270 | 6 909 | 9 970 | 9 158 | 5 318 | – | – | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | 280 | 111 | 256 | −403 | −244 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 28 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 690 | 6 549 | 7 300 | 10 159 | 7 965 | 4 797 | 2 | 2 | 1 |
| Råvaror och förnödenheter | 598 | 5 395 | – | – | 7 627 | 4 787 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 5 987 | 9 182 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 85 | 933 | 1 314 | 978 | 338 | 10 | 2 | 2 | 1 |
| Personalkostnader | 0 | 216 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 12 | −996 | −280 | 66 | 789 | 305 | −2 | −2 | −1 |
| Finansiella poster | −1 | 1 | 16 | 25 | −5 | −3 | 0 | 5 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 27 | 30 | – | – | 0 | 5 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 4 | 11 | 5 | 5 | 3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | −995 | −264 | 91 | 784 | 302 | −2 | 3 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 50 | 171 | −700 | −76 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 71 | 0 | −76 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 50 | 100 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | 700 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 11 | −995 | −214 | 262 | 84 | 226 | −2 | 3 | −1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 56 | 18 | 49 | – | – | – |
| Årets resultat | 11 | −995 | −214 | 207 | 65 | 177 | −2 | 3 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 313 | 413 | 2 744 | 2 717 | 2 731 | 2 753 | 87 | 89 | 85 |
| Anläggningstillgångar | 22 | 29 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 29 | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | 29 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 291 | 383 | 2 744 | 2 717 | 2 731 | 2 753 | 87 | 89 | 85 |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 281 | 2 246 | 2 400 | 2 052 | 1 633 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 110 | 1 092 | 1 322 | 951 | 310 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 51 | 87 | 987 | 990 | 1 100 | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 0 | 29 | 89 | 0 | 32 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 10 | 70 | 128 | −11 | 0 | 1 291 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 80 | 14 | 10 | 10 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 150 | 102 | 497 | 318 | 679 | 1 121 | 87 | 89 | 85 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 313 | 413 | 2 744 | 2 717 | 2 731 | 2 753 | 87 | 89 | 85 |
| Eget kapital | −859 | −870 | 125 | 339 | 333 | 259 | 82 | 84 | 80 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −959 | −970 | 25 | 239 | 233 | 159 | −18 | −16 | −20 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −970 | 25 | 239 | 33 | 167 | −18 | −16 | −20 | −18 |
| Årets resultat | 11 | −995 | −214 | 207 | 65 | 177 | −2 | 3 | −1 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 71 | 76 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 71 | 76 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 172 | 1 283 | 2 619 | 2 378 | 2 327 | 2 418 | 5 | 5 | 5 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 24 | 24 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 150 | 69 | 15 | 22 | 10 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 5 | 123 | 1 287 | 1 641 | 943 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | 24 | 30 | – | – | – |
| Övriga skulder | 58 | 105 | 263 | 289 | 400 | 583 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 959 | 986 | 769 | 10 | 280 | 1 562 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 233 | 159 | −18 | −16 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har under det nya räkenskapsåret upprättat en kontrollbalansräkning 1 per den 31 juli som inte visar några övervärden.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Efterfrågan på bolagets tjänster har ökat, vilket har visat sig både på omsättningen och rörelseresultatet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat på grund av omorganisation inom koncernen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskasårets slut återupptagit verksamhet med badrumsrenovering. Spridningen av Coronaviruset har inte haft någon påverkan på företagets verksamhet. Styrelsens bedömning är att viruset inte heller fortsättningsvis kommer påverka bolaget varken positivt eller negativt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 0 |
| Årets inköp | – | 35 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 5 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SNORPVÄGEN 63, 153 95 JÄRNA
- Registrerat
- 2011-06-07
- Bransch
- Golv- och väggbeläggningsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bygga och renovera fastigheter, bedriva försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 787-5875
- BR STOCKHOLM FÖRSÄLJNING AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-26
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bygger och renoverar fastigheter, bedriver försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen. Företaget har sitt säte i Järna. Företaget är ett helägt dotterbolag till Badrumsrenoverarna Holding Sverige AB, 556437-1457.Bolaget har sitt säte i Järna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 156 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 7 kB | Öppna |
| 2020 | 6 kB | Öppna |
| 2019 | 6 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Badrumsrenoverarna Holding Sverige AB
Visa källuppgift
Företaget bygger och renoverar fastigheter, bedriver försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen. Företaget har sitt säte i Järna. Företaget är ett helägt dotterbolag till Badrumsrenoverarna Holding Sverige AB, 556437-1457.Bolaget har sitt säte i Järna.
-
Badrumsrenoverarna Holding Sverige AB
Visa källuppgift
mänt om verksamheten Företaget bygger och renoverar fastigheter, bedriver försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen. Företaget har sitt säte i Södertälje. Företaget är ett helägt dotterbolag till Badrumsrenoverarna Holding Sverige AB, 556437-1457.
-
Badrumsrenoverarna Holding i Sverige AB
Visa källuppgift
Bolaget bygger och renoverar fastigheter, bedriver försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen. Bolaget har sitt säte i Södertälje kommun. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Badrumsrenoverarna Holding i Sverige AB, 556437-1457.
-
BR Badrumsentreprenad AB (Badrumsrenoverrna i Sverige)
Visa källuppgift
Bolaget bygger och renoverar fastigheter, bedriver försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen. Bolaget har sitt säte i Södertälje kommun. Bolaget är ett helägt dotterbolag till BR Badrumsentreprenad AB (Badrumsrenoverrna i Sverige), 556780-5261
-
BR Badrumsentreprenad AB (Badrumsrenoverrna i Sverige)
Visa källuppgift
Bolaget bygger och renoverar fastigheter, bedriver försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen. Bolaget har sitt säte i Södertälje kommun. Bolaget är ett helägt dotterbolag till BR Badrumsentreprenad AB (Badrumsrenoverrna i Sverige), 556780-5261 Spridningen av Coronaviruset har inte, och antas inte, påverka bolagets verksamhet, ställning och resultat. Se även noten avseende väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Visa fler relationer
-
Badrumsrenoverrna i Sverige
Visa källuppgift
Bolaget skall bygga och renovera fastigheter, bedriva försäljning av produkter och tjänster inom byggbranschen. Bolaget har sitt säte i Södertälje kommun. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Badrumsrenoverrna i Sverige, 556780-5261