Start › Uppsala län › Skokloster
Rindsjö Collection AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 86 | 212 | 185 | 256 | 254 | 118 | 202 | 267 | 165 |
| Nettoomsättning | 86 | 212 | 185 | 256 | 253 | 118 | 202 | 268 | 171 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | 0 | −1 | −6 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 118 | 188 | 167 | 240 | 177 | 203 | 93 | 95 | 121 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 24 | 36 |
| Handelsvaror | 73 | 38 | 98 | 144 | 122 | 71 | 27 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 45 | 131 | 50 | 83 | 52 | 82 | 53 | 66 | 66 |
| Personalkostnader | 0 | 18 | 19 | 13 | 3 | 50 | 14 | 4 | 19 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −33 | 24 | 19 | 16 | 77 | −85 | 108 | 172 | 44 |
| Finansiella poster | −7 | −9 | −11 | −10 | −15 | −10 | −1 | −129 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | −120 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 9 | 11 | 10 | 15 | 10 | 1 | 9 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −40 | 15 | 8 | 7 | 62 | −95 | 107 | 43 | 44 |
| Resultat före skatt | −40 | 15 | 8 | 7 | 62 | −95 | 107 | 43 | 44 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 55 | – | – | 0 | 2 | 24 | 18 | 0 |
| Årets resultat | −43 | −40 | 8 | 7 | 62 | −97 | 83 | 26 | 44 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 481 | 478 | 530 | 486 | 506 | 498 | 471 | 490 | 510 |
| Anläggningstillgångar | 489 | 489 | 539 | 501 | 501 | 501 | 475 | 475 | 503 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 489 | 489 | 539 | 501 | 501 | 501 | 475 | 475 | 503 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | – | – | 475 | 503 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 489 | 489 | 539 | 501 | 501 | 501 | 475 | 475 | 503 |
| Omsättningstillgångar | −8 | −10 | −9 | −14 | 5 | −3 | −5 | 14 | 7 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | −10 | 1 | 5 | 1 | 8 | 12 | 10 | 23 | 14 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 10 | 23 | 14 |
| Övriga fordringar | −10 | 1 | 4 | 1 | 6 | 12 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | −12 | −13 | −15 | −3 | −15 | −15 | −9 | −8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 481 | 478 | 530 | 486 | 506 | 498 | 471 | 490 | 510 |
| Eget kapital | 92 | 135 | 175 | 167 | 161 | 99 | 196 | 113 | 87 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 42 | 85 | 125 | 117 | 111 | 49 | 146 | 63 | 37 |
| Balanserat resultat | 85 | 125 | 117 | 111 | 49 | 146 | 63 | 28 | −6 |
| Årets resultat | −43 | −40 | 8 | 7 | 62 | −97 | 83 | 35 | 34 |
| Långfristiga skulder | 0 | 81 | 124 | 166 | 209 | 229 | 200 | 300 | 350 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 81 | 124 | 166 | 209 | 229 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 200 | 300 | 350 |
| Kortfristiga skulder | 389 | 262 | 232 | 153 | 136 | 169 | 75 | 76 | 72 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Förskott från kunder | 4 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 16 | 20 | 3 | 25 | 8 | 10 | 25 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 55 | 0 | 4 | 0 | 15 | 24 | 18 | 0 |
| Övriga skulder | 365 | 191 | 211 | 142 | 112 | 145 | 38 | 34 | 73 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 117 | 111 | 49 | 146 | 63 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter verksamhetsårets slut har ett ett yogaretreat arrangerats i Italien. En del av intäkterna är förbetalda innevarande räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fler konsultuppdrag i OneWell AB under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Kvarvarande företagslån i Handelsbanken om 67.147 kr samt checkräkningskredit à 15.000 löstes av Christina Rindsjö den 1 november 2024.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen avviker till största delen på grund av ökade hyres- och reskostnader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad försäljning av främst hälsoprodukter och även behandlingar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 42 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av regleringar som påverkat möjligheten att driva verksamheten med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2018-05-31 | 2017-05-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 475 | 503 |
| Årets inköp | 2 | 358 |
| Försäljningar och utrangeringar | −102 | −125 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 | 2017-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 489 | 489 | 459 | 501 | 501 | 475 | 475 | 475 | 503 |
| Årets inköp | – | 30 | 458 | – | – | – | – | 2 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 500 | – | −26 | −26 | – | −102 | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | – | −132 | – |
Om bolaget
- Adress
- HILDURS VÄG 18, 746 96 SKOKLOSTER
- Registrerat
- 2011-05-30
- Bransch
- Dagspa, bastu och ångbastu
Verksamhet enligt registret
Verksam som agent/importör. Försäljning av konfektion, skor, assecoarer, inredningsartiklar, böcker och artiklar för friskvård. Butikshandel med mode, inredning och wellness. Kursverksamhet inom mode, friskvård och yoga. Konsultuppdrag inom mode och friskvård.
Bankgironummer
- 759-4153
- Rindsjö Collection AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-22
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Rindsjö Collection AB har fortsatt varit verksamt inom området yoga och hälsa genom kursverksamhet, kroppsterapi och försäljning av hälsoprodukter. En viss försäljning av vattenfilter har skett under verksamhetsåret. Företaget har sitt säte i Uppsala län, Håbo kommun.
Väsentliga händelser
Kvarvarande företagslån i Handelsbanken om 67.147 kr samt checkräkningskredit à 15.000 löstes av Christina Rindsjö den 1 november 2024.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.