Start › Uppsala län › Uppsala
Vsys Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 377 | 1 151 | 993 | 999 | 712 | 597 | 474 | 324 |
| Nettoomsättning | 1 377 | 1 151 | 993 | 999 | 712 | 597 | 474 | 324 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 274 | 959 | 1 066 | 928 | 687 | 593 | 472 | 365 |
| Råvaror och förnödenheter | 17 | 9 | 8 | 26 | 18 | 37 | 27 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 364 | 290 | 320 | 304 | 207 | 148 | 135 | 145 |
| Personalkostnader | 874 | 646 | 730 | 591 | 457 | 407 | 311 | 211 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 15 | 7 | 7 | 5 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 103 | 192 | −73 | 71 | 25 | 4 | 1 | −41 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 105 | 192 | −73 | 71 | 25 | 4 | 1 | −34 |
| Resultat före skatt | 105 | 192 | −73 | 71 | 25 | 4 | 1 | −34 |
| Skatt på årets resultat | 22 | 14 | 0 | 9 | 11 | – | – | – |
| Årets resultat | 83 | 179 | −73 | 61 | 14 | 4 | 1 | −34 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 367 | 454 | 136 | 238 | 188 | 174 | 119 | 87 |
| Anläggningstillgångar | 40 | 58 | 17 | 24 | 31 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 58 | 17 | 24 | 31 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | 58 | 17 | 24 | 31 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 327 | 396 | 119 | 214 | 157 | 174 | 119 | 87 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 15 | 38 | 20 | 17 | 37 | 36 | 35 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 8 | 8 | 8 |
| Övriga fordringar | 4 | – | 0 | 0 | 9 | 22 | 21 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 15 | 38 | 20 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Kassa och bank | 307 | 381 | 81 | 194 | 140 | 137 | 83 | 52 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 367 | 454 | 136 | 238 | 188 | 174 | 119 | 87 |
| Eget kapital | 145 | 202 | 23 | 147 | 85 | 72 | 67 | 66 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 95 | 152 | −27 | 97 | 35 | 22 | 17 | 16 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 12 | −27 | 47 | 35 | 22 | 17 | 16 | 50 |
| Årets resultat | 83 | 179 | −73 | 61 | 14 | 4 | 1 | −34 |
| Kortfristiga skulder | 222 | 252 | 113 | 92 | 103 | 102 | 52 | 21 |
| Skatteskulder | 26 | 15 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 51 | 48 | 39 | 39 | 27 | 35 | 35 | 21 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 144 | 188 | 74 | 53 | 76 | 67 | 17 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 75 | 140 | – | 50 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 75 | 140 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | −27 | 97 | 35 | 22 | 17 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 | 2021-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 92 | 92 | 36 | 36 | 36 |
| Årets inköp | – | 56 | – | – | 36 |
| Ackumulerade avskrivningar | 52 | 34 | 19 | 12 | 5 |
| Årets avskrivningar | 18 | 15 | 7 | 7 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- ARTILLERIGATAN 7, 752 37 UPPSALA
- Registrerat
- 2011-05-28
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling och programmering av webbsystem samt fotografering och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 761-4837
- Vsys Sweden AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-15
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2011 och bedriver sedan dess utveckling och programmering av webbsystem samt fotografering och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.