Huvudverket Konsult & Finans AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 11 | 0 | 70 | 131 | 1 | 18 | 266 | 583 | 632 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 70 | 131 | 1 | 18 | 266 | 504 | 632 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 79 | 0 |
| Rörelsekostnader | 106 | 78 | 123 | 167 | 206 | 122 | 155 | 264 | 172 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 106 | 77 | 123 | 124 | 152 | 122 | 154 | 234 | 172 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 1 | 43 | 55 | 0 | 1 | 31 | 0 |
| Rörelseresultat | −95 | −78 | −53 | −36 | −205 | −103 | 112 | 319 | 459 |
| Finansiella poster | 34 | 24 | 0 | 1 | 852 | 5 877 | −1 366 | −3 058 | 54 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 25 | – | 0 | 849 | 5 875 | 0 | 4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 34 | 0 | 0 | 1 | 4 | 2 | 66 | 74 | 54 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 1 432 | 3 136 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −61 | −54 | −54 | −35 | 647 | 5 773 | −1 254 | −2 739 | 513 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 14 | 37 | 185 | 97 | – | 0 | −129 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 14 | 37 | 185 | 97 | – | 0 | −129 |
| Resultat före skatt | −61 | −54 | −40 | 2 | 831 | 5 870 | −1 254 | −2 739 | 384 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | – | 0 | 39 | 90 | 85 |
| Årets resultat | −61 | −54 | −40 | 0 | 831 | 5 870 | −1 293 | −2 828 | 299 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 971 | 3 955 | 3 884 | 3 922 | 3 935 | 6 669 | 1 927 | 2 518 | 5 206 |
| Anläggningstillgångar | 3 912 | 3 912 | 3 676 | 3 636 | 3 381 | 3 107 | 1 511 | 2 024 | 4 744 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 912 | 3 912 | 3 676 | 3 636 | 3 381 | 3 107 | 1 511 | 2 024 | 4 744 |
| Andelar i intresseföretag | 65 | 65 | 65 | 25 | 8 | 8 | – | 0 | 2 194 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | – | – | 1 117 | 1 083 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 847 | 3 847 | 3 611 | 3 611 | 3 373 | 3 098 | 1 511 | 716 | 3 639 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 308 | 1 104 |
| Omsättningstillgångar | 59 | 42 | 208 | 286 | 554 | 3 562 | 416 | 494 | 462 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 41 | 14 | 31 | 212 | 233 | 80 | 399 | 448 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 23 | 7 | 399 | 357 |
| Övriga fordringar | 23 | 31 | 8 | 1 | 150 | 120 | 73 | 0 | 92 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 10 | 5 | 30 | 62 | 90 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 104 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 104 | – | – | – |
| Kassa och bank | 36 | 1 | 194 | 255 | 342 | 3 226 | 336 | 95 | 14 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 971 | 3 955 | 3 884 | 3 922 | 3 935 | 6 669 | 1 927 | 2 518 | 5 206 |
| Eget kapital | 3 717 | 3 778 | 3 831 | 3 872 | 3 872 | 6 040 | 170 | 463 | 1 292 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 667 | 3 728 | 3 781 | 3 822 | 3 822 | 5 990 | 120 | 413 | 1 242 |
| Balanserat resultat | 3 728 | 3 781 | 3 822 | 3 822 | 2 990 | 120 | 1 413 | 3 242 | 943 |
| Årets resultat | −61 | −54 | −40 | 0 | 831 | 5 870 | −1 293 | −2 828 | 299 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 14 | 51 | 235 | 332 | 332 | 332 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 14 | 51 | 235 | 332 | 332 | 332 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 1 185 | 1 423 | 3 321 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 1 185 | 1 423 | 3 321 |
| Kortfristiga skulder | 254 | 177 | 53 | 37 | 13 | 393 | 240 | 299 | 261 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 | 3 | 1 | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 0 | 2 | – | 0 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 1 | – | – | 0 | 25 | 14 |
| Övriga skulder | 241 | 164 | 38 | 25 | 1 | 380 | 230 | 262 | 234 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 12 | 10 | 10 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 3 000 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 822 | 3 822 | 5 990 | 120 | 413 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | −3 000 | – | 1 000 | 2 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen är fortsatt noll. Detta p g a avsaknad av efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med 100% med anledning av minskat antal uppdrag under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med 47% med anledning av minskat antal uppdrag under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Då fokus numera ligger på handel med värdepapper varierar övriga uppdrag från år till år, vilket påverkar nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets fakturering har gått ned sedan reglerna om fakturering av styrelseuppdrag ändrats och fått genomslag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Detta med anledning av att man under 2020 fokuserat mer på handel med värdepapper.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av att styrelseuppdrag inte längre faktureras.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft viss negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 65 | 65 | 65 | 25 | 8 | 8 | 2 194 | 2 194 | 2 194 |
| Årets inköp | – | 0 | 40 | – | – | 25 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 17 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 2 194 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 2 194 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 847 | 3 847 | 3 611 | 3 611 | 3 373 | 3 098 | 1 511 | 716 | 1 446 | 1 221 |
| Årets inköp | 0 | 246 | 0 | 238 | 332 | 2 861 | 800 | 212 | 225 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 10 | 0 | – | 58 | 1 273 | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | −5 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 943 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 943 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SÖDRA PROMENADEN 57, 211 38 MALMÖ
- Registrerat
- 2011-05-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsulttjänster inom ekonomi, administration, e-commerce och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 789-4892
- Huvudverket Konsult & Finans AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företaget har sitt säte i Lomma.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsulttjänster inom ekonomi, administration, e-commerce och handel med värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.