Start › Dalarnas län › Falun
Uppegården Bygg AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 949 | 706 | 666 | 928 |
| Nettoomsättning | 949 | 706 | 666 | 927 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 947 | 679 | 662 | 853 |
| Råvaror och förnödenheter | 227 | 189 | 234 | 253 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 113 | 158 | 144 |
| Personalkostnader | 571 | 367 | 260 | 447 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 9 | 9 | 9 |
| Rörelseresultat | 2 | 27 | 4 | 75 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 27 | 3 | 75 |
| Resultat före skatt | 2 | 27 | 3 | 75 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 6 | 2 | 17 |
| Årets resultat | 1 | 21 | 2 | 58 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 473 | 491 | 284 | 419 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 9 | 19 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 9 | 19 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 9 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 473 | 491 | 274 | 400 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 109 | 9 | 38 |
| Kundfordringar | 17 | 96 | 0 | 38 |
| Övriga fordringar | 27 | 13 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | 0 |
| Kassa och bank | 430 | 383 | 265 | 362 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 473 | 491 | 284 | 419 |
| Eget kapital | 223 | 222 | 201 | 305 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 173 | 172 | 151 | 255 |
| Balanserat resultat | 172 | 151 | 150 | 196 |
| Årets resultat | 1 | 21 | 2 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 250 | 269 | 82 | 115 |
| Leverantörsskulder | 13 | 42 | 4 | 36 |
| Skatteskulder | – | 0 | 17 | 20 |
| Övriga skulder | 157 | 89 | 61 | 57 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 80 | 138 | 0 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 155 | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 155 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen jämfört med föregående år beror på ökad försäljning av byggmaterial och utfakturerade timmar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 |
| Ackumulerade avskrivningar | 47 | 47 | 38 | 28 | 19 |
| Årets avskrivningar | 0 | 9 | 9 | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2011-05-20
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnadsverksamhet omfattande renovering, om- och tillbyggnad av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-15
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver byggnadsverksamhet huvudsakligen till privatpersoner och fastighetsägare. Företaget har sitt säte i Ale, Västra Götaland.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.