Start › Stockholms län › Älvsjö
Gandit AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 641 | 1 755 | 1 891 | 1 711 | 1 897 | 1 634 | 1 521 |
| Nettoomsättning | 641 | 1 755 | 1 891 | 1 711 | 1 897 | 1 634 | 1 521 |
| Rörelsekostnader | 544 | 1 517 | 1 330 | 1 467 | 1 216 | 1 363 | 1 437 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 9 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 236 | 535 | 401 | 404 | 296 | 495 | 612 |
| Personalkostnader | 300 | 973 | 921 | 1 055 | 917 | 853 | 808 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 4 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | 97 | 238 | 561 | 244 | 680 | 271 | 83 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −1 | 0 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | 238 | 561 | 243 | 680 | 270 | 83 |
| Bokslutsdispositioner | −26 | −65 | 320 | −4 | – | 0 | 50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −28 | −67 | 320 | – | – | 0 | 50 |
| Förändring av överavskrivningar | 2 | 2 | 0 | −4 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 71 | 173 | 881 | 239 | 680 | 270 | 133 |
| Skatt på årets resultat | 18 | 42 | 192 | 57 | 147 | 73 | 44 |
| Årets resultat | 53 | 131 | 689 | 182 | 533 | 197 | 89 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 020 | 1 094 | 1 473 | 1 112 | 1 025 | 921 | 1 119 |
| Anläggningstillgångar | 8 | 16 | 25 | 33 | 0 | 4 | 11 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 16 | 25 | 33 | 0 | 4 | 11 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 16 | 25 | 33 | 0 | 4 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 1 012 | 1 078 | 1 448 | 1 079 | 1 025 | 917 | 1 108 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 879 | 1 059 | 867 | 748 | 735 | 769 |
| Kundfordringar | 0 | 763 | 654 | 606 | 611 | 572 | 588 |
| Övriga fordringar | 83 | 116 | 128 | 83 | 0 | 64 | 37 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 277 | 178 | 137 | 100 | 144 |
| Kassa och bank | 928 | 199 | 389 | 212 | 277 | 181 | 339 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 020 | 1 094 | 1 473 | 1 112 | 1 025 | 921 | 1 119 |
| Eget kapital | 639 | 735 | 996 | 608 | 576 | 433 | 586 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 589 | 685 | 946 | 558 | 526 | 383 | 536 |
| Balanserat resultat | 535 | 554 | 258 | 376 | −7 | 186 | 447 |
| Årets resultat | 53 | 131 | 689 | 182 | 533 | 197 | 89 |
| Obeskattade reserver | 95 | 69 | 5 | 324 | 320 | 320 | 320 |
| Periodiseringsfonder | 95 | 67 | 0 | 320 | 320 | 320 | 320 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 2 | 5 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 286 | 289 | 472 | 180 | 129 | 168 | 213 |
| Leverantörsskulder | 29 | 27 | 60 | 32 | 19 | 8 | 4 |
| Skatteskulder | 32 | 0 | 228 | 0 | 3 | −75 | 42 |
| Övriga skulder | 210 | 244 | 164 | 130 | 96 | 173 | 154 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 19 | 19 | 19 | 12 | 61 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 220 | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 558 | 526 | 383 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att verksamheten under delar av året varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 76 | 76 | 76 | 76 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| Årets inköp | – | – | – | 41 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 68 | 60 | 51 | 43 | 35 | 31 | 24 | 17 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 4 | 7 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- HERR STENS VÄG 38, 125 30 ÄLVSJÖ
- Registrerat
- 2011-05-17
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska beriva konsultverksamhet inom IT och friskvård. Företaget kommer även handla med varor inom IT och friskvård
Bankgironummer
- 778-3657
- Gandit AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT och friskvård. Bolaget kommer även att handla med varor inom IT och friskvård. Bolaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.