Start › Dalarnas län › Falun
L E Zetterdahl Taxi AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 391 | 4 985 | 5 791 | 4 066 |
| Nettoomsättning | 3 364 | 4 959 | 5 769 | 4 060 |
| Övriga rörelseintäkter | 27 | 26 | 22 | 6 |
| Rörelsekostnader | 3 341 | 5 344 | 4 716 | 3 760 |
| Handelsvaror | 3 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 052 | 1 662 | 1 109 | 1 183 |
| Personalkostnader | 2 277 | 3 621 | 3 385 | 2 351 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 60 | 222 | 226 |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 50 | −359 | 1 074 | 306 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | −7 | −34 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 2 | 7 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | −361 | 1 067 | 272 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 324 | −324 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 249 | −249 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 75 | −75 | 0 |
| Resultat före skatt | 48 | −37 | 743 | 272 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 0 | 160 | 29 |
| Årets resultat | 42 | −37 | 584 | 244 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 510 | 1 085 | 1 709 | 999 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 75 | 135 | 358 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 75 | 135 | 358 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 75 | 135 | 358 |
| Omsättningstillgångar | 510 | 1 010 | 1 573 | 642 |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 402 | 506 | 627 |
| Kundfordringar | 0 | 331 | 364 | 613 |
| Övriga fordringar | 107 | 31 | 31 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 40 | 111 | 0 |
| Kassa och bank | 404 | 608 | 1 067 | 15 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 510 | 1 085 | 1 709 | 999 |
| Eget kapital | 338 | 446 | 683 | 274 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 288 | 396 | 633 | 224 |
| Balanserat resultat | 246 | 433 | 49 | −19 |
| Årets resultat | 42 | −37 | 584 | 244 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 324 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 249 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 75 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 53 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 172 | 639 | 702 | 672 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 278 |
| Leverantörsskulder | −14 | 60 | 70 | 31 |
| Skatteskulder | 18 | 45 | 128 | 22 |
| Övriga skulder | 3 | 127 | 156 | 96 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 166 | 408 | 347 | 245 |
| Ställda säkerheter | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Företagsinteckningar | 350 | 350 | 350 | 350 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 150 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | 633 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 114 | 1 114 | 1 114 | 1 114 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 114 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 039 | 979 | 757 | 530 |
| Årets avskrivningar | – | 60 | 222 | 226 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 039 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2011-05-10
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva taxiverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ljusdals Kommun, Gävleborgs län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-11-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Ljusdals Kommun, Gävleborgs län .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Avtalet avslutades april 2023, så företaget är nu under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.