Start › Stockholms län › Vallentuna
S. Lundqvist Bygg AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 262 | 529 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 262 | 529 | 0 |
| Rörelsekostnader | 75 | 146 | 352 | 265 | 21 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 9 | – | – | – |
| Handelsvaror | 2 | 9 | 147 | 88 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 32 | 84 | 166 | 133 | 21 |
| Personalkostnader | 1 | 4 | 0 | 5 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 39 | 39 | 39 | 0 |
| Rörelseresultat | −75 | −146 | −91 | 264 | −21 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | −146 | −90 | 264 | −21 |
| Resultat före skatt | −75 | −146 | −90 | 264 | −21 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 29 | 0 |
| Årets resultat | −75 | −146 | −90 | 235 | −21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 65 | 153 | 334 | 471 | 17 |
| Anläggningstillgångar | 39 | 79 | 118 | 158 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 79 | 118 | 158 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 33 | 66 | 99 | 132 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 6 | 13 | 19 | 26 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 26 | 75 | 216 | 313 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 22 | 98 | 30 | 10 |
| Övriga fordringar | 12 | 22 | 90 | 30 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 53 | 118 | 284 | 7 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 65 | 153 | 334 | 471 | 17 |
| Eget kapital | 36 | −10 | 137 | 227 | −8 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −14 | −60 | 87 | 177 | −58 |
| Balanserat resultat | 60 | 87 | 177 | −58 | −37 |
| Årets resultat | −75 | −146 | −90 | 235 | −21 |
| Kortfristiga skulder | 30 | 163 | 197 | 244 | 25 |
| Skatteskulder | – | 0 | 29 | 29 | 0 |
| Övriga skulder | 30 | 156 | 155 | 203 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 8 | 14 | 12 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 177 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 120 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av vikande försäljning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 | 32 | 32 | 32 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 32 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 19 | 13 | 6 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 165 | 165 | 165 | 165 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 165 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 132 | 99 | 66 | 33 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 33 | 33 | 33 | 33 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÅLHAMRAVÄGEN 83, 186 92 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2011-03-29
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva byggentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 513-0273
- S. Lundqvist Bygg AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-13
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget startades 2011 och bedriver byggverksamhet. Företaget har sitt säte i Vallentuna kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.