Start › Stockholms län › Vaxholm
Termino C 13367 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 362 | 1 146 | 1 410 | 1 801 | 1 842 | 2 270 | 1 781 |
| Nettoomsättning | 1 367 | 1 148 | 1 415 | 1 803 | 1 831 | 2 406 | 1 649 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −5 | −2 | −6 | −2 | −3 | −1 | −4 |
| Rörelsekostnader | 1 341 | 1 019 | 1 326 | 1 635 | 1 777 | 2 200 | 1 696 |
| Råvaror och förnödenheter | 858 | 588 | 788 | 931 | 810 | 1 312 | 842 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 155 | 165 | 169 | 145 | 174 | 223 |
| Personalkostnader | 323 | 275 | 373 | 535 | 822 | 710 | 621 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 4 | 10 |
| Rörelseresultat | 21 | 127 | 84 | 166 | 65 | 70 | 85 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | 127 | 84 | 165 | 65 | 70 | 85 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 31 | 14 | −42 | 25 | 0 | 14 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 31 | 14 | −42 | 25 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 14 |
| Resultat före skatt | 21 | 158 | 98 | 124 | 90 | 70 | 99 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 33 | 21 | 27 | 21 | 17 | 23 |
| Årets resultat | 16 | 125 | 77 | 97 | 69 | 53 | 75 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 457 | 459 | 582 | 609 | 742 | 748 | 650 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 457 | 459 | 582 | 609 | 742 | 748 | 646 |
| Varulager m.m. | 10 | 15 | 17 | 23 | 24 | 27 | 28 |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 15 | 17 | 23 | 24 | 27 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 153 | 146 | 295 | 264 | 289 | 343 | 496 |
| Kundfordringar | 108 | 37 | 247 | 257 | 238 | 301 | 326 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 10 | 103 | 22 | 0 | 14 | 0 | 135 |
| Övriga fordringar | 35 | 6 | 24 | 7 | 38 | 42 | 35 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 294 | 298 | 270 | 322 | 428 | 378 | 122 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 457 | 459 | 582 | 609 | 742 | 748 | 650 |
| Eget kapital | 192 | 175 | 180 | 273 | 356 | 287 | 234 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 142 | 125 | 130 | 223 | 306 | 237 | 184 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 125 | 1 | 53 | 126 | 237 | 184 | 108 |
| Årets resultat | 16 | 125 | 77 | 97 | 69 | 53 | 75 |
| Obeskattade reserver | 76 | 76 | 107 | 121 | 79 | 104 | 104 |
| Periodiseringsfonder | 76 | 76 | 107 | 121 | 79 | 104 | 104 |
| Kortfristiga skulder | 190 | 208 | 296 | 215 | 307 | 358 | 313 |
| Leverantörsskulder | 92 | 93 | 107 | 25 | 79 | 137 | 150 |
| Skatteskulder | – | 0 | 3 | 13 | 20 | 20 | 21 |
| Övriga skulder | 30 | 47 | 46 | 77 | 139 | 130 | 75 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 68 | 68 | 140 | 101 | 68 | 71 | 67 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 140 | 0 | 129 | – | 180 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 140 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 130 | 223 | 306 | 237 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 |
| Ackumulerade avskrivningar | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 71 | 61 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 4 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- Strandgatan 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2011-03-29
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-08-21
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Örebro bedriver bedriver försäljning, installationer samt service av värme, vatten och sanitet och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.