Start › Stockholms län › Ekerö
Confina Entreprenad AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 065 | 1 200 | 2 973 | 1 656 | 808 | 967 | 905 | 1 465 |
| Nettoomsättning | 1 032 | 1 200 | 2 973 | 1 656 | 808 | 967 | 872 | 1 435 |
| Övriga rörelseintäkter | 33 | – | – | – | – | 0 | 33 | 30 |
| Rörelsekostnader | 1 378 | 7 468 | 3 463 | 1 514 | 751 | 925 | 938 | 1 709 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 430 | 899 | – | 61 | 0 | 212 |
| Handelsvaror | 85 | 609 | 2 039 | – | 237 | 145 | 42 | 168 |
| Övriga externa kostnader | 644 | 1 328 | 810 | 430 | 334 | 551 | 230 | 315 |
| Personalkostnader | 13 | – | – | 0 | 4 | 123 | 335 | 856 |
| Av- och nedskrivningar | 226 | 192 | 185 | 185 | 176 | 44 | 331 | 157 |
| Övriga rörelsekostnader | 410 | 5 339 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −313 | −6 267 | −490 | 142 | 57 | 41 | −33 | −243 |
| Finansiella poster | −60 | 5 656 | −311 | −25 | −21 | −25 | −27 | −3 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 5 750 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 61 | 95 | 311 | 25 | 21 | 25 | 27 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −373 | −611 | −801 | 0 | 36 | 16 | −59 | −246 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 231 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 231 |
| Resultat före skatt | −373 | −611 | −801 | 116 | 36 | 16 | −59 | −15 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 28 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | −373 | −611 | −801 | 89 | 35 | 16 | −59 | −15 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 589 | 5 251 | 3 817 | 1 754 | 1 109 | 1 280 | 1 545 | 1 388 |
| Anläggningstillgångar | 2 017 | 2 653 | 780 | 965 | 922 | 1 098 | 1 143 | 959 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 992 | 2 628 | 780 | 965 | 922 | 1 098 | 1 143 | 959 |
| Byggnader och mark | 1 992 | 2 033 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 595 | 780 | 965 | 922 | 1 098 | 1 143 | 959 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 25 | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 572 | 2 598 | 3 038 | 790 | 187 | 182 | 402 | 428 |
| Kortfristiga fordringar | 1 572 | 2 597 | 2 951 | 513 | 178 | 167 | 364 | 403 |
| Kundfordringar | 4 | 4 | 219 | 0 | 55 | 57 | 283 | 253 |
| Övriga fordringar | 1 568 | 2 571 | 2 689 | 328 | 22 | 10 | 81 | 150 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 22 | 43 | 184 | 100 | 100 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 87 | 277 | 9 | 15 | 38 | 26 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 589 | 5 251 | 3 817 | 1 754 | 1 109 | 1 280 | 1 545 | 1 388 |
| Eget kapital | 79 | 52 | 63 | 264 | 175 | 140 | 124 | 183 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 29 | 2 | 13 | 214 | 125 | 90 | 74 | 133 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 402 | 613 | 814 | 125 | 90 | 74 | 133 | 148 |
| Årets resultat | −373 | −611 | −801 | 89 | 35 | 16 | −59 | −15 |
| Långfristiga skulder | 2 853 | 3 760 | 2 663 | 936 | 644 | 840 | 1 035 | 920 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 108 | 202 | 205 | 644 | 840 | 1 035 | 920 |
| Övriga skulder | 2 853 | 3 653 | 2 461 | 732 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 658 | 1 438 | 1 091 | 554 | 290 | 300 | 386 | 284 |
| Leverantörsskulder | 238 | 936 | 696 | 87 | 69 | 50 | 5 | 1 |
| Skatteskulder | – | 0 | 7 | 18 | – | – | 0 | 61 |
| Övriga skulder | 35 | 117 | 4 | 64 | 201 | 230 | 361 | 202 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 385 | 385 | 385 | 385 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Ställda säkerheter | 2 040 | – | – | – | – | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 125 | 90 | 74 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 400 | 600 | 600 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% beroende på att verksamheten minskats ner kraftigt på eget initiativ.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 040 | 2 040 |
| Årets inköp | – | 2 040 |
| Ackumulerade avskrivningar | 48 | 7 |
| Årets avskrivningar | 41 | 7 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 93 | 2 299 | 2 299 | 2 299 | 2 072 | 2 072 | 2 072 | 1 557 | 717 |
| Årets inköp | – | – | – | 227 | 0 | – | 515 | 840 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 206 | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 93 | 1 704 | 1 519 | 1 334 | 1 150 | 974 | 929 | 598 | 440 |
| Årets avskrivningar | 185 | 185 | 185 | 185 | 176 | 44 | 331 | 157 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 796 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FREJAS VÄG 11, 178 54 EKERÖ
- Registrerat
- 2011-02-23
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska köpa, sälja och förvalta samt förädla fast och lös egendom såsom finansiella instrument samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 725-7603
- Confina Entreprenad AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget startades 2011 och bedriver byggverksamhet i Stockholm med omnejd. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.