Start › Gävleborgs län › Gävle
Erik Segerquist Elteknik AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 200 | 1 800 | 1 350 | 1 800 | 1 958 | 1 745 | 1 767 |
| Nettoomsättning | 0 | 1 200 | 1 800 | 1 350 | 1 800 | 1 769 | 1 621 | 1 767 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 189 | 124 | 0 |
| Rörelsekostnader | 294 | 676 | 1 222 | 1 140 | 1 115 | 351 | 678 | 621 |
| Övriga externa kostnader | 175 | 605 | 377 | 304 | 280 | 36 | 74 | 88 |
| Personalkostnader | 119 | 71 | 845 | 836 | 835 | 315 | 599 | 449 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 75 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 4 | 9 |
| Rörelseresultat | −294 | 524 | 578 | 210 | 685 | 1 607 | 1 067 | 1 146 |
| Finansiella poster | 1 572 | 55 452 | −3 | 1 998 | 1 015 | 17 | 987 | 12 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 481 | 54 590 | 0 | 2 000 | 1 000 | 0 | 1 000 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 147 | −1 | 0 | 21 | 26 | −1 | 9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 91 | 715 | 0 | 0 | – | – | 0 | 31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 | 8 | 12 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 278 | 55 976 | 575 | 2 208 | 1 700 | 1 624 | 2 054 | 1 158 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 000 | −566 | −680 | −1 120 | −1 350 | −1 765 | −1 153 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 20 | 542 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 1 000 | 566 | 680 | 1 120 | 1 350 | 1 785 | 1 695 |
| Resultat före skatt | 1 278 | 54 976 | 9 | 1 528 | 580 | 274 | 289 | 5 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Årets resultat | 1 278 | 54 976 | 9 | 1 528 | 580 | 274 | 289 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 297 | 59 900 | 6 670 | 6 533 | 6 076 | 6 083 | 5 806 | 5 998 |
| Anläggningstillgångar | 4 791 | 4 682 | 5 387 | 5 268 | 5 148 | 5 012 | 5 066 | 5 027 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 79 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | 0 | 79 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 791 | 4 682 | 5 387 | 5 268 | 5 148 | 5 012 | 5 066 | 4 948 |
| Andelar i koncernföretag | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 |
| Andelar i intresseföretag | 123 | 134 | 352 | 352 | 352 | 352 | 352 | 352 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Andra långfristiga fordringar | 139 | 20 | 506 | 387 | 267 | 131 | 185 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 3 506 | 55 218 | 1 283 | 1 265 | 927 | 1 072 | 740 | 971 |
| Kortfristiga fordringar | 2 558 | 1 913 | 940 | 368 | 464 | 630 | 435 | 445 |
| Kundfordringar | – | 0 | 900 | 0 | 300 | – | 0 | 420 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 419 | 1 219 | – | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 300 | 0 | 475 | 389 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 088 | 104 | 25 | −14 | 14 | 41 | 46 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 51 | 589 | 14 | 82 | 149 | 115 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 35 000 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 35 000 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 948 | 18 305 | 343 | 897 | 463 | 442 | 305 | 526 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 297 | 59 900 | 6 670 | 6 533 | 6 076 | 6 083 | 5 806 | 5 998 |
| Eget kapital | 2 345 | 59 866 | 5 829 | 5 821 | 4 892 | 4 912 | 4 638 | 4 349 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 295 | 59 816 | 5 779 | 5 771 | 4 842 | 4 862 | 4 588 | 4 299 |
| Balanserat resultat | 1 016 | 4 840 | 5 771 | 4 242 | 4 262 | 4 588 | 4 299 | 4 298 |
| Årets resultat | 1 278 | 54 976 | 9 | 1 528 | 580 | 274 | 289 | 1 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Avsättningar | 139 | 20 | 506 | 387 | 267 | 131 | 187 | 67 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 53 | 159 | 265 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 53 | 159 | 265 |
| Kortfristiga skulder | 5 814 | 14 | 334 | 325 | 916 | 988 | 821 | 1 297 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 53 | 106 | 106 | 106 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | 31 | – | 0 | 2 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 256 | 190 | 710 | 790 | 640 | 905 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 17 |
| Övriga skulder | 5 801 | 1 | 37 | 91 | 83 | 53 | 36 | 229 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 42 | 42 | 39 | 39 | 39 | 39 |
| Ställda säkerheter | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 704 | 4 704 | 4 586 |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 | 1 828 | 1 828 | 1 976 | 2 088 | 2 208 | 2 328 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 842 | 4 862 | 4 588 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningens minskning beror på att bolaget varit vilande under större delen av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 123 | 134 | 352 | 352 | 352 | 352 | 352 | 352 | 352 |
| Försäljningar och utrangeringar | 11 | 218 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 | 4 519 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 139 | 20 | 506 | 387 | 267 | 131 | 185 | 67 | 58 |
| Årets inköp | 119 | 130 | 119 | 120 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 616 | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 159 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 149 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 373 | 453 |
| Försäljningar och utrangeringar | 373 | 80 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 294 | 283 |
| Årets avskrivningar | – | 75 | – |
| Återförda avskrivningar | 294 | 64 | – |
Om bolaget
- Adress
- HOLMSUNDSALLÉN 25, 804 29 GÄVLE
- Registrerat
- 2011-02-23
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva el- och säkerhetstjänster inom järnväg och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 726-8261
- Erik Segerquist elteknik AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Gävle
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver el- och säkerhetstjänster inom järnväg. Företaget har sitt säte i Gävle .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.